Szerintem a szélsőséges megközelítések egyike sem jó, legfeljebb csak részben, valahol a köztes megközelítés lehet a helyes.
Az hogy X nyelvvel foglalkozó bizonyos hangokat csokorba szed és azt mondja hogy figyeljetek gyerekek, ezek váltóhangok és gátlástalanul bármikor cserélhetőek, ez egyszerűen sehogy sem áll meg. Ehhez csak
elég olyan szópárokat nézni és vizsgálni, ahol mindkét hangra értelmes szót kapunk, és az esetek többségében nem fog működni ez a dolog elégséges szinten, olykor köszönő viszonyba sem lesznek a szavak, hiába csak egyetlen hangnyi az a különbség.
Ez nagyjából arra jó hogy totál összekeverje az ember a szótöveket/gyökérszavakat, mert épp talált valami vélt kapcsolódást , valami tágan értelmezhető fogalommal mondjuk szabadon értelmezve.
Viszont a jelenség létezését sem lehet szerintem meg elvitatni, egyszerűen olyan a nyelvünk hogy egy létező szóból bármikor létrehozhat egy hozzá nagyon hasonló közeli szót ugyanilyen fő értelemmel, de már egy önálló szóként valami másra. De ez olyan hogy nincs törvényszerűség mögötte, ha X helyen megcsinál így egy szót, még nem következik hogy Y helyén is így kell lennie. De a lehetősége adott.
A GÖR és a KÖR elemek rokonságát szerintem nehéz vitatni, a KÖRBE futó vonalvezetés a GÖRBE, ezek biztos hogy nem véletlen ilyen hasonlóak. Van bizonyos szabadsága a szavainknak és nincs kőbe vésve minden egyes hangja neki feltétlenül. Józsi CSURgatja a vizet, de a szomszédja Dóra meg CSORgatja azt.
Itt van egy komoly O-U különbség a szavainkban, ez két különböző hang, mégsem vitatható hogy itt ugyanarról beszélünk. Tehát az O-U lényeges jelentést nem hordoz a szóban, hiszen mindegy, melyiket használjuk. Mert az igazi gyök a CS_R kapcsolat, ez hordozza a hangutánzó eredetet. És mindkét hang kell hozzá, bonthatatlan gyökérelem a CSOR/CSUR, mert ez így lett megnevezve eleve a valós hangjai által.
PERZSEL--PORZSOL---PÖRZSÖL--PARÁZSOL , szinte ugyanazok, a magánhangzók majdnem hogy szabadon szárnyalnak bennük. Van mikor ezt nem lehet, mert a szél ami FÚJ, azt csak U-val mondhatjuk hogy élethű maradjon a valóság által. De kismillió esetben, mint például ennél a PARÁZSOL-nál ez nem számít, mert itt a mássalhangzók viszik a lényeget.
POR szóból PORNYI gyártható mint hasonlat a kicsire. Aham, de igény merül fel hogy önálló szó legyen a kicsiségre ez a hasonlat, és a nyelvünk olyan hogy simán csinál belőle PIRINYÓ és PARÁNYI hangalakot.
Biztos vagyok benne hogy senki sem töprengett itt azon, hogy jajj vajon melyik hang ugyan milyen bonyolult körbeírást is jelentsen.)) Egyszerűen egy létező már ragozott kifejezésből létrehozott a nyelv egy rá hajazó két másik, ráadásul még különböző hangalakot is.
Mindjárt folytatom is az írást csak nem akarok 100 km-es bejegyzést, kettéveszem.))...