81713 Creative Commons License 2000.06.21 0 0 147
Kedves KÁGÉ!

Alapvetően igazad van, de:

Egy percig sem állítottam, hogy a Tb szerint lenne ilyen kötelezettség. Mégis, miért számolok vele egyértelműen? Előrebocsátom, hogy az alábbi eszmefuttatás kizárólag a jogi személyiség nélküli, kizárólag természetes személyekből álló gazdasági társaságokra igaz.

Most egy kicsit messziről kell kezdenem. A közkereseti társaság (kkt) és a betéti társaság (bt) jellemzően (természetes) személyegyesítő gazdasági társasági forma. Nincs olyan kötelező érvényű előírás, amely szerint a tagoknak a társaság tevékenységében személyesen kellene közreműködniük. Felmerül a kérdés, hogy akkor hogyan végez gazdasági tevékenységet a társaság? Hogyan lesz bevétele? Erre számtalan lehetősége van: munkavállaló, megbízott, segítő családtag, stb. útján. Ha egy ilyennel sincs jogviszonya a társaságnak, akkor szükségszerűen legalább egy tag személyesen közreműködik. Ha pedig közreműködik, akkor azt a Gt 82.§-a szerint a társasági szerződésben szabályozni kell.

Tehát van legalább egy személyesen közreműködő tagunk. A Tb 4.§ d.) pontja alapján társas vállalkozó aki társaság tevékenységében ténylegesen és személyesen közreműködik, és ez nem munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében történik (tagsági jogviszony). Az Art 97.§ l) pontja munkaviszonyként definiálja a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt is. A személyes közreműködés munkavégzés útján valósul meg.

Nna most, ha a személyes közreműködés nincs szabályozva a társasági szerződésben, akkor az a szerződés tartalmi hiányosság miatt érvénytelen. (Ettől még jogszerűen bejegyzi a Cégbíróság a társaságot, nem foglakozik vele, hogy később lesz-e munkavállaló, megbízott, stb.)

Innentől kezdődik a baleset. Ha az iratokból megállapítja a dézsmahivatal, hogy legalább egy tag személyesen közreműködött, akkor megvizsgálja a társasági szerződést. Ha nem szabályozott a személyes közreműködés, akkor abban a pillantban megnyílik joga az érvénytelen szerződés miatt az Art 1.§ (7) bekezdése alapján a gazdasági eredményt kimutatni. Ha kimutatta, az 1/A.§ alapján bizonyítja nem rendeltetésszerű joggyakorlást, és ezen az alapon bármilyen becslési eljárást alkalmazhat.

Nézzük meg, ha a tag személyes közreműködése szabályozott. A tag személyes közreműködése munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony. Természetesen kiköthető, hogy a személyes közreműködést díjazás nélkül végzi a tag. Ebben az esetben a társaság adózott eredményéből részesül, a társasági szerződésben foglaltak szerint. Ha ebben sem részesül, mondjuk azért, mert nincs adózott eredmény (ügyesen könyveltünk), akkor megint csak nehezen magyarázható a rendeltetésszerű joggyakorlás. És ekkor már nekünk kell bizonyítani.

Összefoglalva: A kizárólag természetes személyekből álló, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság esetén, ha a társaságnak más természetes személlyel nincs munkavégzésre irányuló jogviszonya, akkor a társaság legalább egy tagja személyesen közreműködik a társaság tevékenységében. A tag munkavégzésre irányuló jogviszonya alapján díjazásra jogosult. Ha erről a díjazásról érdemi ok nélkül lemond, a dézsmahivatal jogosult ezt felülvizsgálni, és becslési eljárást alkalmazni, amelynek alapján kiveti a közterheket. Mivel a kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozó fogalma –a nyugdíjas vállalkozótól eltekintve- megszűnt, ezért az általános szabályok szerint járnak el.

Ha a díjazás összegét legalább a minimálbér összegében állapítjuk meg, semmit sem tehetnek.

Hogy mikor veszi ki a díjazást érdektelen, nem szükségképpen kell havonta kivenni.

Az ilyen jellegű családi Bt-k általában két tagból állnak, és mivel csak a beltag jogosult cég képviseletére, ezért a gyakorlat szerint ő a személyesen közreműködő tag.

Érdemes elgondolkodni azon is, hogy célszerű munkaviszonyt létesíteni a személyes közreműködésre, mert így a dézsmajóváírási jog is megmarad.

Vagyis ha tetszik, ha nem, a dézsmahivatal adott körülmények között jogszerűen vélelmezi a személyes közreműködés díjazását.

Aztán, hogy beleesünk-e vagy sem?

Köszönöm megtisztelő érdeklődésed, és külön azt, hogy egy kérdés pontosításán fáradoztál.

10telettel:
A Dagotta