LvT Creative Commons License 2024.12.01 0 1 16764

Staszli: A hangalakja magyarosodott német eredetet sugall, vö. hasonlóhoz magyar cetli < német Zettel ’cédula, cetli’, magyar dakszli < német Dachsel ’tacskó, borzeb’, magyar snapszli < bajor-osztrák Schnapsel ’egy fajta kártyajáték’. A kiindulási német nevet tehát Stassel ~ Stasel ~ Staßel alakabana rekonstruálhatjuk. Az első két alakot meg is találjuk a mai Szlovákiában a szlovákosodott írásmódú Štassel alak mellett. Ennek alapján a név eredete vélhetően a mai Szlovákia területére telepedett németekhez (szászokhoz) köthető. A név végén a német -el kicsinyítő található, a Stas(s) alapnévre a Grimm több etimológiát ad:

 

1. A köznémet Stoß ’lökés, taszítás, ütés; halom, rakás; (régen még) vitatott terület, határ’ régies, illetve alsófrank nyelvjárási változata. vezetéknévként a Stoß egyrészt kötekedő ember ragadványneve, másrészt az elsőnek elnevezett lakóhelyére utal, amely vagy valamilyen halom (pl. farakás) közelében, vagy határterületen volt.

 

2. A szláv eredetű német Stanislaus ’Szaniszló’ név köznapi, rövidült formája.

 

Az elsős lehetőség kapcsán megemlítendő, hogy a szlovákos írásmódú Štosel (< német Stossel ~ Stosel ~ Stoßel) családnév is jelen van a mai Szlovákiában.

Előzmény: EtusKa67 (16763)