innerimages Creative Commons License 2024.11.10 0 1 164054

Ha van külön kártyaolvasód, akkor te is le tudod tesztelni a kártyát. Előtte ments le róla mindent ami fontos (vagyis amit enged) és formázd meg! A tapasztalatok alapján legalább annyi adatvesztést okoz a flash alapú tárolók rossz formázása, mint az átalakítóval használt eszközök kontakt hibái, ráadásul szinte csak téves információk keringenek a neten a formázásukról. Én először mindig Windows alól csinálok teljes formázást (tehát NEM GYORSFORMÁZÁST: onnan kiveszem a pipát, az eszköz alapértelmezett beállításaival, kivéve fájlrendszert, ami
- SSD esetén az operációs rendszernek megfelelő NTFS, APFS, EXT4, stb,
- memóriakártyából SDHC (azaz 32GB alatt) esetén FAT32, SDXC (azaz 32GB feletti méretű) esetén exFAT, vagy amit a host oprendszer kíván.
A blokkméret maradhat az, amit alapértelmezettként felajánl, majd memóriakártya esetén a telefonba, fényképezőbe, médialejátszóba stb. áttéve annak a saját formázásával is, hogy beállítsa magának a könyvtárszerkezetet (SSD és pendrive esetén ez a lépés kihagyható, hacsak nem valamilyen egyedi formátumot támogató eszközben akarjuk használni). A host eszközök (telefonok, fényképezők, DVD írók, stb., de még a számítógépek is) alapértelmezetten csak gyorsformázást csinálnak, magyarán csak a könyvtárszerkezetét törlik le a kártyának az adatokra mutató linkekkel, de maguk az adatok ugyanúgy rajta maradnak. Több más negatív tulajdonsága mellett a gyorsformázástól pl. lassabb is a meghajtó, viszont ami lényegesebb, hogy ilyen módon nem frissülnek a rossz / instabil szektorokat tartalmazó listái, így megtörténhet, hogy a vezérlője olyan, hibás cellába ill. blokkba ír, amit már rég ki kellett volna zárnia, és így hibásan felírt adat keletkezik. Értelemszerűen minél nagyobb egy fájl (minél nagyobb területet foglal), annál nagyobb az esélye, hogy lesz benne hiba. Élettartam növelés céljából a fényképezőgépbe való memóriakártyákat nem szükséges minden használat után teljes formázással kondicionálni (bár úgy a legtisztább), de 3-4 fotózásonként (ha legalább a feléig tele lett írva) erősen ajánlott. Bármilyen, flash alapú tároló (kivéve az SSD-ket) szabványos megformázásához az SD Association hivatalos programját ajánlom: https://www.sdcard.org/downloads/formatter/eula_windows/SDCardFormatterv5_WinEN.zip , az ellenőrzéséhez pedig a ValiDrive-ot (https://www.grc.com/validrive.htm) és a h2testw-t: https://www.heise.de/download/product/h2testw-50539 Úgy állítsd be, hogy a teljes területét ellenőrizze (-1 MB)! A sebességmérését nem kell figyelembe venni, mert lassabbat mér a valósnál.

Előzmény: bandolesa (164050)