innerimages Creative Commons License 2024.11.06 -4 0 185969

Azért a programok közel sem mindenhatóak: hogy bánsz a hex editorral amikor a szoftvered önmagától nem tud mit kezdeni egy problémával?

 

Utoljára pár napja kellett egy EOS R-ből (egyébként mindegyik R szériás modell érintett) származó kártyáról mentett adatokat hex editorban szerkesztenem mert egyes képek kisebb-nagyobb része egyszínű szürkévé vált (vagyis megsérült), kriksz-kraksz fájlnevek jelentek meg, ráadásul a DCIM mappa teljes tartalma eltűnt, vagyis átváltozott egyetlen, ~600 MB-os fájllá (lásd a csatolt képet). Volt vele munka bőven mert csak egyedileg, hex editorban szerkesztve az adatokat lehetett javítani, ugyanis a váz véletlenszerűen ír bele a kártya adatstruktúrájába a már rajta lévő adatokat eltolva, így az adatmentő szoftverek nem tudják a véletlenszerű offset változásokat lekövetni (minél többször ír bele, annál jobban eltolódik a többi LBA). Ha pont egy képet tartalmazó adatterületre ír, akkor az a kép megsérül és megjelenik a szürke zóna. Ha a fájltáblába kerül hiba, akkor akár a kártya teljes tartalmát is eltüntetheti, mint itt is történt. Sokan vírusnak hiszik pedig nem az (vagyis lehet, hogy van ilyen vírus, illetve a kártya NAND-jának fizikai bithibája is okozhat hasonló tüneteket, de szerencsére könnyen megúszta mert ebben az esetben nem a kártya volt hibás, csak a váz írt rá rosszul).

 

A Sandisk, Lexar, stb. kártyákkal kapott szoftvereket én elajándékoztam, mert nincs szükségem rájuk az általam használt megoldások mellett.

 

Előzmény: Bigben16 (185967)