RnD Creative Commons License 2024.09.14 -5 8 999

Ennyi statisztika után nézzük a játékosokat:

 

 

 

BEÁLLÓK

 

Március elején a NEKA a Budaörs csapatával mérkőzött az U19-es bajnokságban: magabiztos győzelem de ami igazán fontos: ezen a meccsen Szép Nóra, az ellenfél beállója kilenc gólt lőtt az akadémistáknak… és Bohus Bea azonnal behívta őt az U18-as válogatottba. Nyáron már ő volt Szár Evelin helyett és itt kezdődtek a gondok...

 

Evelin a csapat egyik legjobbja, kipróbált játékosunk, első számú beálló, az ő távozásával ez a poszt igencsak meggyengült. Szép Nóráról hamar kiderült h a válogatottban jelenlegi formájában használhatatlan: a legnagyobb probléma nem is a beálló játéka hanem a védekezése.... amint becseréltük szinte rögtön kiállították, mindjárt az első meccsen ARG ellen egymás után kétszer is. Bohus Bea a védekezést mindig is nagyon fontosnak tartotta, így aztán Nóra hamar a kispadon talált magát, és Bohus bizalmát teljesen elveszítette. Az utolsó hat meccsből ötször nem is került pályára, csak DEN ellen küldtük be egy félidőre. Négy hét nem elég arra h egy ilyen komplex posztra egy teljesen új játékost be tudjunk építeni. Így végülis nemcsak kitettük a csapatból az első számú beállót de nem is került be helyette más aki átvállalhatta volna a feladatot…...

 

Ez nem Szép Nóra hibája, inkább Bohus Bea volt itt túl optimista. Az ötlet maga jónak tűnt: egy ilyen magas, erős felépítésű beállóra szükség lenne ezen a poszton, és Nóra kétségtelenül tehetséges. De legalább egy év komoly munka kell ahhoz h a válogatottban is bizonyítson. Aztán h megkapja-e ezt vagy most már teljesen leírtuk őt.... ez még a jövő zenéje.

 

Seres Lizát második számú beállónak az elmúlt szezonban szintén Bohus Bea építette fel, az U17-es EB-n még ő sem játszott. Március elején már a legjobb védőnknek számított középen és elöl is megbízhatóan lőtte a gólokat. Sőt, még júliusban is hibátlanul értékesítette a helyzeteit GER ellen a két felkészülési meccsen (8/8).  Ehhez képest....  a világbajnokságon árnyéka volt önmagának. Védekezésben rengeteg hiba, elöl meg alig lehetett megtalálni, sosem mozdult a labda felé. A bronzmeccsen FRA ellen már javult a helyzet (4/5) de előtte gyakorlatilag beálló nélkül játszottunk amikor Liza volt fent.

 

Ez az inaktivitás annyira nem jellemző rá h adja magát a kérdés: mi történt vele….? Egy elképzelésem lenne, persze ez csak ötlet: a vb-n a meccseket nem légkondicionált csarnokban játszottuk és a hőséget Liza különösen nem bírta, képtelen volt ilyen körülmények között a játékra koncentrálni (az biztos h ránézésre igencsak megviselte őt ez a kánikula…) Ha csak ez a gond, akkor amint itt Európában megfelelően temperált pályán játszhat, rögtön a régi lesz, pont olyan jó mint tavasszal. Reméljük tényleg ez volt az akadálya annak h Kínában bizonyítson....

 

Első számú beállónkat itthon hagytuk, a két másik különböző okokból gyengén teljesített, ezért nem meglepő h egy idő után vészbeállókkal próbálkoztunk: Vári Arinával és aztán az elődöntőben ESP ellen Kriston Kírával. Ők azonban a klubcsapatukban nem ezen a poszton játszanak, ezért nem is jelenthettek valós megoldást a problémára.

 

 

 

 

SZÉLSŐK

 

Szélsőink igen gyengén szerepeltek ezen a világbajnokságon: szélről 32/69 lőttünk kapura, ez nem több mint 46% és ezzel a harminckét csapat közül vb-23. lettünk, India és Nigéria után (47-47%) megelőzve Egyiptomot és Japánt (46 és 44%). Az élen álló franciák és németek mögött a lemaradásunk nem kevesebb mint 20%:

 

(gólok szélről/lövések szélről)

  1. FRA   35/53  66%

  2. GER  38/58  65.5%

  3. SUI  34/54  62.9%

  5. DEN 39/64   60,9%

  7. CRO  34/58   58.6%

10.  SRB  36/68  52.9%

17.  ESP  33/67  49.2%

 

21. IND  22/47  46.8%

22. NGR  28/60  46.6%

23. HUN  32/69  46.3%

24.  EGY  18/39  46.1%

                                                 

 

Még kevésbé ad okot az optimizmusra ha megnézzük h a világbajnokságon az első öt helyezett csapat szélsői külön-külön hogyan is teljesítettek:

 

 

 

Itt is a lista végén szerénykedünk, egyedül a világbajnok spanyolok szélsőinél vagyunk jobbak (a sors iróniája....) Rengeteget próbálkoztunk, ha megnézzük erről a listát – a legtöbb szélső lövés kapura – a 7. vagyunk hatvankilenc kísérlettel. De a lövőszázalékunk csak a huszonharmadik (46%). Nem adtuk fel, de úgy tűnik h szélsőink igen, hiába kapták a többiektől rendületlenül a labdákat.

 

Papp Dorka – közülük a legjobb – így is megérdemli a bizalmat és a biztatást. DEN ellen kiválóan játszott (5/7 + 2 kiharcolt hetes) és három másik meccset is jól lehozott, igaz ezek közül csak SRB számított fontosnak (+ ARG KAZ). Ő szélsőben ugyanaz mint Misi irányítóban: nem technikás de erőből megold sok mindent. „Gyakran hiányzik a lendület a lövéseiből, nem ugrik elég magasra vagy előre, (távolról) próbálja besuhintani a labdát a hosszú oldalra” mondta róla Borsos Attila aki szélső lévén végülis nem tájékozatlan ebben a témában. Papp Dorka lövőrepertoárja szerinte némileg egysíkú, ezen feltétlenül változtatni kellene.

 

Dorka fontos szerepet kapott védekezésben is, Virág helyett ő volt a j2 védő. Itt gyakran kaptunk róla gólokat – nem mondhatjuk h biztos pont lett volna hátul – de ez nem meglepő ha figyelembe vesszük h korábban a klubcsapatában nem védekezett ezen a poszton, szerintem teljesen új volt neki ez a feladat. Itt ugyancsak javulni kell és akkor komoly jövője lehet Dorkának, mert a felnőtt NBI-ben egy kettes poszton jól védekező szélső nagy kincs.

 

Varga Dalmát ezen a világbajnokságon üldözte a balszerencse: szemfüles labdaszerzéseiből ellenünk fújtak be hetest és kiállításokat, aztán ő lőtt gólt de a labda ’megfésülte’ a kapus fejét oldalról, ezért gól helyett mi kaptunk két percet, majd jött az öngól a Kína elleni meccsen és az 1/5 lövőstat a második héten DEN SRB ESP és FRA ellen…”Ő nagyon sematikusan lő, szélről nem figyeli h mi történik a kapuban, csak eldönti előre h mit akar lőni és aztán vagy bemegy vagy nem...”: tudva h Dalma milyen okos lány, Borsos véleményét némileg hitetlenkedve fogadtam. Kizártnak tartom h ne figyelne oda a kapusra bevetődés közben.... de tény az is hogy a rövid sarkot pontatlanul lövi és igazából már tavaly sem volt felállt fal ellen megbízható a játéka. Idén aztán a labdaszerzései sem sikerültek.... Dalmának szinte mindenben javulnia kell ahhoz h jövőre is biztos pont legyen a válogatottban....

 

Bede Fanni gond nélkül lőtte a gólokat a hazai felkészülési tornákon, ígéretes balszélsőnek tűnt... amíg el nem kezdődött a világbajnokság. Tétmeccseken aztán hipp-hopp elszállt minden bátorsága, ahogy mondani szokták „lefagyott” (egyedül a leggyengébb ellenfél, Kazahsztán ellen ment a játék, nem véletlenül: azon a meccsen 7/8, a többi hat meccsen 3/12…) Van ilyen sajnos, bár az utóbbi négy-öt korosztályban a magyar válogatottban ez nem fordult elő. De hát nincs mit tenni: ha Fanni tétmeccseken nem tud gólt lőni, akkor mi értelme őt nevezni……?

 

Mihály Hannáról így utólag mindenkinek az a ziccer jut eszébe amikor a spanyolok ellen Pálmai Liza egy villámgyors passzal megjátszotta őt balszélen és onnét Hanna – ajtó-ablak helyzetből – a kapus kezébe adta a labdát… Róla tudni kell h ő eredetileg nem balszélső hanem irányító, az utóbbi egy-két évben képezték át erre a posztra a NEKÁ-ban. Ez persze azzal jár h a lövőrepertoárja nem lesz az igazi, viszont számíthatunk tőle ügyes labdaszerzésekre és a szokásosnál aktívabb és pontosabb védekezésre. Hanna ezeket mind tudja, de most Kínában nem nagyon sikerült az ilyen erényeit megmutatni. Echte balszélsőként viszont még nem válogatott szint....

 

 

Előzmény: RnD (998)