0lvas0 Creative Commons License 2024.07.17 0 0 20821

Szerintem nagyon félreérthető vagyok :( Kezdem elölről. Adott egy nagyon leszigetelt ház, aminek az éves fűtési igénye kb 26 kWh/m² – ez neked valószínűleg többet mond mint nekem, de ebből talán jobban megérthető amit írok. A házban lévő hőcserélő nem megy folyamatosan és más a program télen mint nyáron. Nyáron megy egyet este a fürdés után a pára miatt, majd hajnal 1től reggel hatig-hétig és napközben délkörül a friss levegő miatt még egyet. Ha bent 22 fok van és kint 35, akkor kb 24-26 fokot szokott befújni napközben. Éjjel ha lemegy a kinti levegő 17-re és bent már 24 fok van, akkor kb 20-22 fokot fúj be. Télen a -5 fokból +17 fokot csinált mikor bent 22 fok volt. Szóval én már ezzel is nagyon elégedett vagyok, bár télen kicsit kellemetlen, ezért is kellene rásegíteni egy picit, hogy ne legyen sokkal hidegebb a befújt levegő.
A gond akkor jön, mikor éjjel se megy le a hőmérséklet 20 fok alá és napközben is veri a 40-et. Ilyenkor már manuális bypass van… :D Ablakok tárva nyitva és úgy alszunk, mert értelmetlen lenne a benti 24-25 fokot átzavarni a légcserélőn, hogy aztán 22 körül fújjon be, mikor az ablakot kinyitva bejön a 20fok, ami reggelre 22re hűti vissza a házat, de szellőzés nélkül meg nem lehetünk egész nap, délben már a benti 22-23 fokot átzavarom a légcserélőn a kinti 35-el és ebből lesz az a 24-26 (ha melegebb van kint, akkor logikusan melegebbet fúj be is), amit vissza kellene hűteni, hogy ne legyen nettóban fűtve a ház, mert 2-3 napot még bírja a "hideg" tartását valamennyire a fal és a beton, de 4-5 nap után már a falak is átveszik a hőt ugye és ha nem jön egy drasztikus lehűlés, akkor borult minden légkondi nélkül. Ez most látszik csak igazán, hogy nem vagyunk ott hetek óta és mostanra 25 fok van a házban az elmúlt hetek időjárásának köszönhetően, manuális bypass nélkül – mondjuk szerintem ha ott lennénk és estére nyitva lenne az ablak, az sem sokat segítene, mert napközben nyitogatják a gyerekek az ajtót, meg mi is termeljük a hőt ugye… Ugyanakkor alapvetően nem akarom lehűteni a házat, mert az nem is egészséges, ha 18-20 fokra van hűtve, mikor kint meg 40 fok van árnyékban. Nekem elég lenne ha stabilan tudnám tartani azt a 22-23 fokot és vele az 50% körüli páratartalmat – mert most nem elég, hogy 25 fok van, de még a pára is 75%.

A splitklimás megoldás: Én ez alatt azt értettem, hogy a kültéri egységet rákötöm egy vizes kaloriferre – motor nem kell mert az ugye a légcserélő rendszerben meg van. Kapna két hőmérőt a kalorifer (előtte utána ) és ha előtte 25 fok fölött van a levegő akkor bekapcsol hűteni, ha utána 20 alatt van, akkor meg kikapcsol. Fűtésnél meg mondjuk pont fordítva. A vizes kaloriferről el lehet vezetni a lecsapódó párát. A beépítését meg úgy kell megcsinálni, hogy lehessen tisztítani félévente – sűrűbben nem hiszem, hogy kellene, mert három szűrőn megy át a levegő mire odaér. Egyébként csodálkozom, hogy ilyen rendszereket nem is árulnak, de gondolom túl olcsó lenne és nem lenne rajta haszon. Na de mivel ehhez klimást tuti nem fogok találni, meg a teljesítmény is sokszorosa lenne annak, amire valójában szükségem van – bár másodlagos fűtésnek is megállná ezesetben a helyét –, így elkezdtem kutakodni és így került képbe a Peltier féle "klima”…

A Peltier féle "klima”: Fenti novella alapján, így már talán ügyesebben el tudom magyarázni, hogy mire gondolok. A képen van egy kalorifer, hűtő/fűtő klíma és egy vízszivattyú… na én ezeket összekötném, tennék bele vizet és a „klimát” a hőmérők alapján szabályoznám úgy, hogy fűtés vagy hűtés esetén cserélném fel a + és – ot és csak akkor menne, ha megy a motor is. A beépítését ennek én is megtudnám csinálni, a hűtőborda pedig elfér a padláson télen és nyáron is, csak a csőben menjen a megfelelő fokú levegő, de tulajdonképpen az se lenne nagy kihívás, ha a hűtőbordát beépíteném a kimenő csatornába… Így legalább az elhasznált levegő télen fűtené, nyáron hűtené, így gondolom jobb hatásfokon és kevesebb energiával működne… A kérdés, hogy lenne-e ennek értelme… A hőcserélő után, a nyári 27-28 fokos levegőt, ami 300m3/h órával megy (ezen tudok állítani, 180 és 500 között) le tudná e hűteni 22 fokosra egy kaloriferen keresztül, hogy legalább az ne fűtsön… Illetve télen, mikor 17-18 fokos levegő jön be a hőcserélő után, bent meg 22 fok van, akkor 18 fokról legalább 22re fel tudná e melegíteni ezt a levegőt, hogy ne legyen kellemetlen ha valaki a befúvó alatt ül...

Előzmény: 1 valaki (20820)