"Oktatás hibája"
Ezen évtizedek óta rugózunk, nem csak mi, hanem az egész világ. És rövid ideig tartó (pár éves), de annak kimúlását eredményező módszerek fel- felbukkannak, és mintha nem létezne megoldás.
Más a baj! A gyökereiről nemrég jelent meg Dr. Anna Lembke könyve magyarul is, "Dopaminkorszak" (Dopamine Nation) címmel. A neves addiktológus nő (USA, Stanford) - talán néhol sokkoló tartalma miatt könnyebben befogadható - művében rávilágít a problémára, vagyis a motivációhiány okára, mely nem csak az oktatásban jelentkezik. Velünk pl. akkor fordul elő, amikor ránk tör a "TL;DR", amely ugyanannak az agyi és hormonális mechanizmusnak az eluralkodása.
Aki nem szenved ebben, az könnyedén végignézi ezt a videót, amelyben végre magyarul is szó esik arról, amelyről angol nyelven - Lembkvel kapcsolatban is - Dunát lehetne rekeszteni:
https://www.youtube.com/watch?v=KRg2YtjwqOc
Ha azonban gyorsan valami ürügyet keres arra, hogy "ja, most nem" vagy "na ilyesmit én soha ", az önmagát becsapva fátyolozza el azt a tényt, hogy ő is "TL;DR"-es.
A ok éppen hogy maga a gyermekjólét, illetve ugyanez társadalmi szinten, amelynek paradox velejárója, hogy éppen e miatt nem érezzük a jólétet jónak, illetve a gyerekek unalmasnak vélik az oktatást, mert rászoktattuk őket az izgalmas dolgokra. De ezek az izgalmak is idővel alábbhagynak és még izgalmasabb kell belőle, hiszen ez az igalom most már unalmassá vált.
Nem véletlenül egy addiktológus jött rá erre, azaz arra, hogy a körülöttünk lévő bőség, a kényelem, a könnyen hozzáférhető élvezetek, és mindenféle kellemetlenségek, fájdalmak gyors enyhítése, pontosan ugyanolyan melléhatással bír, mint a drogok fogyasztása. Lassan, évek alatt alakul ez ki, a gyermekeinket tömjük tele vele, és ezek közül csak egy töredék az pl. amit egy mobilkészülék ebben nyújtani tud (a legsúlyosabb hatású itt pl. a TikTok, de hamar átszoknak belőle a pornóra is).