jalpar Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51131

Köszönöm a segítséget mindenkinek. Egyben válaszolok:

 

CNC guru:

 

,,Én marnám a menetet,''

 

Ilyen nicknévvel én is marnám. Nyilván tudod, hogy kb. milyen műszerparkkal rendelkezem.

 

,,de nézd meg a Gühring oldalán, hogy milyen menetfúrót ajánl hozzá.''

 

Nem lettem sokkal okosabb. Jó minőségű kell hozzá, ennyi derül ki, de ezt magamtól is megtippeltem.

 

,,A menetfúrási paraméterek is izgalmasak.''

 

Igyekszem majd megfelelő sebességgel tekerni.

 

,,Amúgy kenést adtál neki?''

 

Tipp?

 

1 darab menet?

 

ruzsa janos:

 

,,1 darab menet?''

 

Kettő.

 

rferi:

 

,,Például esztergálásnál is csak a legspécibb bórnitrides lapkás késsel munkálható, ...''

 

Azért nem ennyire veszélyes a helyzet. A szokásos alu-hoz való (Kilroy, bevonat nélküli) inzerttel álltam neki, és elég jól vitte - kb. olyan, mintha erősen ötvözött szerszámacélt munkálnék meg.

Persze kis fogásokkal (nálam ez 0.25mm-t jelent) dolgoztam, de elég sok anyagot le kellett szedni.

Az alu inzert erősen pozitív, és nagyon éles (fel van polírozva) - ez egybevág a ruzsa janos által idézett javallattal.

 

,,és azzal is erősen óvatosan, mert hajlamos kigyulladni, és kompletten elégni.''

 

Kompletten nem égettem el, de a forgácsot sikerült kétszer is meggyújtanom, pedig kentem/hűtöttem is (vszeg nem eléggé).

Látványos, amikor ég a forgácsgombóc, de egy kicsit félelmetes. Mindenesetre érdemes a lefaragott forgácsot minden fogás végén egyből eltakarítani a tálcáról, mert ha az egész begyullad, az kukázni lehet az esztergapadot, vagy akár az egész műhelyt is.

 

vaskukac:

 

,,https://www.haberkorn.hu/szerszamok-gepek/forgacsolas/menetvago-szerszamok/vhm-gepi-menetfuro/1529729-kemenyfem-gepi-menetfuro-egyenes-hornyu-c-ticn-m-6hx-walter-prototyp''

 

Ööö...

Arra jutottam, hogy vettem egy HSSEE (porkohászati gyorsacél) gépi fúrót, majd beszámolok az eredményekről.

Előzmény: CNC guru (51117)