Bencuc Creative Commons License 2024.03.12 -3 2 155154

Vannak amúgy ritka kivételek, nálunk 25 év erdőjárás után akadtam össze nem rég egy fiatal gyerekkel, aki gondolom forró fejjel eltökélte hogy majd ő változtat a hazai viszonyokon, és kitessékelt a kismotorommal az erdőből. Gondoltam magamban nem vitatkozom vele, főleg mert majd megtapasztalja, hogy hálistennek ha az erdészeknek lehet akkor amúgy a környékbelieknek is, azok meg mind a főnök falusi haverjai. Meg mostmár tudom mikor járja az erdőt a srác azt olyankor a másik úton megyek.

 

Nagy szerencse a szerencsétlenségben, hogy idehaza nem nagyon nézik ezt. Ami amúgy így fair, mert teljesen szétkaszabolja meg larabolja az erdészet az erdőket, a vadászok kiskirálykodnak, a népnek is legyen már akkor egy kis lehetősége. Teljesen más lenne a helyzet, ha maradtak volna erdők nem csak eldugva az isten hátha mögött, hanem a falvak meg városok közelében, akkor azt mondaná az ember jó, nagyon a dzsungelbe nem megy, az legyen a természeté, ő marad a szélén. Na meg ha a szakma nem kiskirálykodna az erdőn, ami amúgy a köztulajdon. Nagy baj lenne hogyha a nyugati szigor lenne, de a keleti lopkodás meg dőzsölés a szakma részéről. Ha már nincs igazi természetvédelem legalább a népet ne szivassuk. Most itt megint modnhatnám Szlovákia példáját, ott a Magastátra fokozottan védett, ha ott ugrálsz, azt tényleg komolyan kiszámlázzák, cserébe van sok más hely ahova mehetsz, még magánerdőbe is, és akkor így a természet is védve van meg te is jól jársz. Idehaza egyenlőre nincs gond, de az a sejtésem a jövőbeli hazai képlet majd úgy fog módosulni idővel hogy a "te is jól jársz" marad ki belőle. Pedig érdekes honnan indultunk anno: aki 1989-ben gombászott még komletten köztulajdonon gázolt mindenhol, és nem a fatüzelés dívott, úgyhogy volt is hova menni. Onnan jutottunk el ide ahol most vagyunk. Ez valahogy szégyen és töketlenség. 

 

 

Előzmény: edula2 (155152)