Xabi_1 Creative Commons License 2024.02.21 0 5 39135

GMAW-MIG-MAG hegesztésről meséltem, és amit írtam az csak szerkezeti acélra igaz. (Rozsdamentes acél, alumínium az más tészta)

írok egy két dolgot ami eszembe jut.

- Mint írtam a Co2-ből részben oxigén lesz 2000 C felett, Kb 4-5% Co2 fellel meg 1%oxigénnek. Ezért használják pl. a Messer Ferroline C12X2 gázt 86%Ar; 12%Co2; 2%O2 ahol az oxigén csökkenti a fröcskölést. (Probáltam, nem csodaszer a corgonhoz képest...)

- Fröcskölés mentes(ebb) hegesztésre használják az impulz hegesztést ahol alacsony áramerősség esetén pl.80 Ampernél a rövidzárlatos hegesztést rövid 300Amperes impulzusokkal finom cseppessé alakítják. (Ez sem csoda szerintem, de lehet próbálkozni...)

- Miért nem használnak 98%Ar és 2% oxigént, a 2% oxigén elég lenne. A Co2 gáznak nagyon jó tulajdonságai vannak hegesztéshez (csak a sok oxigén ne termelődne..). Az egyik kedvező tulajdonsága hogy a lenti kémiai reakció hőt von el amikor az oxigén keletkezik a varrat ömledékbe pedig hőt add vissza. Illetve sokkal jobb a hővezetése mint az Argonnak szélesebb kedvezőbb formájú a beégése. Cserébe fröcsköl, illetve a Co2-vel hegesztett varrat folyáshatára a több bentmaradt oxigén miatt kb. 20%-al gyengébb.

- A fentiekből következik hogy az Argon önmagában kis oxigénnel nem tökéletes, nagyon magas hőmérsékletű íve, nagyon rossz hővezetéssel, kis pontra fókuszált mélyen beégő de nagyon keskeny varrat keletkezik. Gyakori a szélbeégés...

Nem nagy kompromisszum ha csak Co2-vel hegeszt az ember, azért a corgon kicsit jobb cserébe kb.: 3,5x drágább a gáz.

 

Okosságok (Prohardveres fórumon írtam már ezt, de nem volt érdeklődés):


1.) A legtöbb MIG-MAG hegesztőgépen csak a huzalelőtolás és a feszültség állítható közben mindenki Amperben gondolkozik. Akkor a legtöbb hegesztőgépen miért nem lehet Ampert állítani?
A hegesztés során az áramerrőséget 90%-ban a huzal előtolás illetve a huzalvastagság határozza meg. Olyan gépeknél amelyeken nem lehet beállítani a felhasznált huzal átmérőjét, képtelen a gép kiszámolni az áramerősséget. (10 m/perc huzal előtolásnál 0,8 huzalnál 150Amper; 1 mm-es huzalnál 200Amper keletkezik.) Nem bonyolult meg kell tanulni a különböző huzalok milyen áramerősséget generálnak adott huzalelőtolásnál.

2.) Azonos méretű 50 literes Co2 illetve C18(corgon) palack töltés cseréje nettó 15.000 vs. 25.000 Ft. Nincs olyan nagy különbség, de a Co2 mégis sokkal olcsóbb mint a fenti árkülönbség. Miért?
A C18(crogon 82%Argon + 18 %Co2) közel ideális gázként viselkedik 50 literes palack 200bar nyomáson (200x összenyomva a gáz) 50x200=10.000 Liter = 10m3.
A Co2 gáz folyadék állapotban tárolják a palackban, a palack tetején a szelepnél az elpárolgott gázt használjuk. Amig van folyékony Co2 a palackban szoba hőmérsékleten Kb. 60 bar nyomáson van jelen (ezért nyomás alapján nem tudjuk megállapítani mennyi van a palackban). 50 literes palackban folyadék állapotú Co2-ből kb.: 20m3 gáz nyerhető.
Kb. 3,5x olcsóbb a Co2 gáz felhasználás.

Előzmény: d_feco (39134)