Tharkus Creative Commons License 2024.02.21 0 0 154984

a vitából szőr mentén kapcsolódva én csak annyit mesélnék el, hogy ma felfedeztem egy pazar, tíz pontos k7a mészkerülő bükköst, egy hosszan elnyúló hegyoldalban. gyönyörködtem benne percekig, aztán jegyzeteltem, aztán nézegettem tovább, és megállapítottam, hogy picit azért túl van ritkítva, olyan 25%-kal, de talán még nem fog kiszáradni nagyon így sem. aztán nézegettem picit jobban, és feltűnt, hogy a fák fele fel van jelölve :(, a marha meredek, általam is csak botorkálva járható részen is. :(

 

de máshol is azt láttam, hogy a kicsit is felnőttebb (25-40 éves?) bükkök fel vannak jelölve a suhancok sűrűjében. :( egy bükk életkora simán 100+ év, a mészkerülő bükkösökről is azt írják, hogy remek megújuló képességük van, ha nem vágják ki őket idejekorán (< 100 év).

 

szóval valahogy van is természetvédelem, meg nincs is. szörnyű látni ezeket az így már pusztuló domboldalakat, amik igenis bírták volna, ha meghagyják a kellő borítottságot. tök jó a szálaló vágás, tényleg nem tarvágnak, el kell ismerni. csak éppen a "gazdasági érdekek" végül felülírják mindezt, "na még tíz szál", aztán mégis hamar visszajönnek a következő tízért...