Schenouda Creative Commons License 2024.02.10 0 1 19166

A kereszténységnek bizonyosan voltak bűnei az ókor és a középkor határán. A korábbi "pogány" szenthelyek ezreit rombolták le. Platónt vagy Arisztotelészt viszont olvasták. De figyelembe kell venni a kort, amiben éltek: előtte a pogány császárok üldöztették őket,keresztre feszítve ezrével őket,  lerombolva a keresztény kápolnákat, az arénákban tömegesen vetették a keresztényeket a vadállatok elé. Lehet akkoriban még nem vallották magukat annyira kötelezően, hogy ha megdobnak kővel, dobd vissza kenyérrel...?

Nekem is vannak gyengéd illúzióim a kereszténységet megelőző vallások iránt. De csak a kereszténységtől számíthattak a szegények, az elesettek oltalomra. Egyszerűen egyetlen más vallás sem foglalkozott ezekkel. A középkori kereszténytemplomok előtti terület hagyományosan a koldusoké volt, és soha sem zavarták el onnan őket. Vonzottak a keresztény misztériumok, holott nem vagyok már keresztény. Pedig tudom, hogy a magyarság lelke, mármint az igazi magyarságé, nem igazán a kereszténységre termett. Ennek ellenére érdekel a keresztesháborúk története, a templomos lovagok kora és tettei, de legfőképpen a gótika, ami csak és kizárólag keresztény találmány.

Előzmény: Schenouda (19163)