Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.07 -5 0 20377

"Nekem nem mondja senki hogy ha nem hővisszaneyrős a szellőzető rendszer akkor ez nem hűti ki a házat."

 

Furcsa mondatodat kérdésnek tekintem.

Hideg levegővel (hőcserélő nélkül) szellőztetés esetén valóban magasabb lesz a fűtésköltség valamennyivel. Az a fontos kérdés, hogy ez a plusz fűtésköltség kinek mennyire fáj egy hőcserélő költségeihez képest.

 

1 köbméter levegő 1 fokkal történő felmelegítéséhez 0,000335 kWh hőmennyiség szükséges.

A tél átlaghőmérséklete +5 fok, a fűtési szezon átlagos hossza 4800 óra.

Ha a lakás átlaghőmérséklete 20 fok, akkor átlagosan 15 fok a lakás-külvilág hőmérséklet különbség.

Tehát egy fűtési szezon szellőztetési hővesztesége 2 fő (60 m3/h folyamatos légcsere) esetén:

4800 óra  x 15 fok x 60 m3/h x 0,000335 kWh = 1447 KWh/év

Én klímával fűtök, nekem  1 kWh hőmennyiség bejuttatatás a lakáslevegőbe 17 forintba kerül (legdrágáb villany tarifával számoltam) ha ezt megszorozzuk az 14447 kWh-val, akkor az jön ki, hogy nekem egy évben 24.600 forint ext fűtéspénzembe kerül az, hogy hideg levegővel szellőztetek (tehát hogy egy fillért sem költöttem semmiféle hőcserélőre).

 

Persze aki nem 17 Ft/kWh klímával fűt, annak jóval komolyabb végösszeg is kijöhet. Pl régivacak gázkazán + elavult fűtés a manapság divatos gázárak mellett akár 100 Ft/kWh felett is fogyaszthat.

Előzmény: occseb (20373)