Már nem is az ÁGY dologgal foglalkoznék itt, hanem amit a legvégén írsz hogy ugyanazon gyökök lennének a sorolt szavakban.
Mint sokadjára írom, a magyar nyelv szóképzése elég kreatív, többféleképpen létrehoz szavakat, ne csak egy sablonban gondolkodjunk. Ha egy szóban megtalálni egy pontos hangsort, az gyakran egyáltalán nem ugyanaz lesz, mint a hangsor önállóan jelentéssel. Példák:
APÓKA szóban sincsenek PÓKok, nem célszerű ilyeneket keresni benne, ez nem az a szó, nem gyök sem, csak épp ezen hangok összejöttek. az ilyen jelenséget ne keverjük oda. Minél rövidebb egy szó/gyök, annál valószínűbb hogy akkor is megtalálható lesz egy másik szóban a hangsora, ha semmi köze egyébként a gyökszóhoz. Máskor viszont épp ahhoz tartozó lesz, ezért kell mindig egyénenként megnézni.
LEBeg szóban sincsenek EBek. A játsSZÓ végén nem az a SZÓ van természetesen melyekkel beszélünk.))
KöszÖNTÉS szóban sem ÖNTÉS-ről van szó, az ilyeneket azért ne keverjük be.)) Nekem ez inkább a KÉZ-INTÉS szóra hajaz, ráadás volt ilyen szavunk. Odaintünk, kezet fogunk, így indul egy üdvözlés.
ValamINT szóba viszont biztosan nincs INTés szó és INT gyök sem, hiába pont ez a vége. Ez megint más. Ahogyan a MEG-INT szóban sem INTegetünk sehová. A dalolÁS során sem ÁSunk. Az egyedisÉG szóban sincs ott az ÉG-és gyökszava, nem ég itt semmi sem.
Akkor a GŐZ szóban se keressünk ŐZeket nagyon, nem az van benne, KAPA szóban nincs ott APA. És temérdek ilyen van. Van mikor tényleg benne is van a hosszabb szóban a rövid, máskor meg semmi közük ehhez, egyénenként változik ez. Például a VÁGY szót el tudom képzelni hogy köze lehet az ÁGY szóhoz is.
Már azt a részét, hogy ezért lett Á a magánhangzó. Mert elvileg régen ez "VAGY-ÓDÁS" is volt, azaz létige kapcsolata lehet, mint a VAGYON szónak is, ami azt jelenti hogy sok-sok javak VANnnak. VANódik szó is volt egykoron.
De a FAGY és ZAGY szóban bizonyosan nincsenek AGYAK és ÁGYAK sem valószínűleg...