SOK : Rokonságban állhat a --ság és --ség képzőnkkel. Hegy---hegy+SOK gondolata HEGY-SÉG, amit eredményez, Dombból SOK együtt DOMB-SÁG. ŐR ha egy van, őrSÉG ha SOK őr együtt van. SOK ember emberiSÉG lesz. És akkor most itt G vagy a K lehet eredeti?...
Mert gyaníthatóan a SOKÍTÁS a SEGÍTÉS is. Illetve K-val viszont a SIK-ER szó tűnik a SOK képzésének...
KEMÉNY: Ha pusztán a K már kifejezné a keménységet, akkor nem 5 hanggal mondanánk. Kő lehet a szó alapja, ez a mai hangalak már módosulhatott az idők folyamán. KÖVÉNY szavunk bizonyosan volt, még vármegye neve is volt ez egykor. Érdekes, a szóvég NY, kemény dolgokra nem állíthatjuk hogy NYÚLnának, ezt csak azért mert felvetődött a hang efféle kizárólagos szerepe. Nem általánosíthatunk ez ügyben, úgy néz ez ki. ÉSZT KŐVA verzió mintha azt mondaná KŐVÉ vagy KOVA . Igen, ami kővé válik, kemény lesz.
KATEGÓRIA: nemzetközi szónak mondják latin eredeztetéssel. De nem az, legfeljebb a szóvég latinos, ez az ÓRIA dolog, ezt vegyük ki szépen belőle, szépen látszódni fog a lényeg magyarul : KÖTEG az a KATEG !
Termények, mondjuk gabona kötegek esetén is egyfajta dolog egy helyre megy.
HÁRFA : Teljesen butaság ezt német jövevényszónak eredeztetni. HÁR-FA ez magyarul felbontva. Eredetileg HÁR-om szögletű FA dologra helyezik el a HÚRokat. Úgy is nevezhetnénk hogy HÚRFA akár.
ORFEUS(Z) is HORFEUS(Z) volt eredetileg, zenész volt a fickó, és lássunk csodát HÁRFA nevű hangszeren játszott, magyarul mondva ő volt a HÁRFÁS ember...