Örni1111 Creative Commons License 2023.11.28 0 0 83

Üdv!

Nem vagyok ötvös, csak amolyan "műkedvelő" fémes és a minap megpróbáltunk sterling ezüstöt olvasztani a hegesztőműhelyben - sikertelenül.

Ebay-es alumínium-oxid olvasztótégelyben próbáltuk oxiacetilén égővel, boraxot is adtunk hozzá. Először némi (vegytiszta) ezüsthulladékot olvasztottunk meg, majd vízbe öntöttük, szép csillogó, sima, alakítható is lett. Ezután összemértük a 92,5% ezüstöt és 7,5% rezet és megolvasztottuk. Már a tégelyben is látszott, hogy az ömledék felületén valamiféle hártya úszik (pedig adtunk ehhez is boraxot), utána hagytuk a tégelyben megszilárdulni és a még izzó darabot vízbe dobtuk. Miután ledobta magáról a folyasztószert, egyrészt a felülete sem lett valami szép, sima, másrészt rendkívül rideg lett, ki akartuk volna hengerelni, de alig nyújtottunk rajta és kirepedezett. Mit ronthattunk el és hogyan kellett volna csinálni? Enyhén redukáló lángot használtunk (úgy tudom, az oxigént oldja az olvadt ezüst, ezért akartam elkerülni az oxidáló lángot) és a láng seprűjével melegítettük. Megfigyeltük még, hogy a tégelyben maradt borax erősen zöld lett, mindenbizonnyal a réz oxidációja miatt (ez számottevő rézveszteség egyébként?).

 

Előre is köszi a válaszokat.