CBNora Creative Commons License 2023.11.09 0 0 271205

Veteményesben még nem mulcsoztam trágyával, de málnában igen, és nagyon jót tett a málnának.

Érett, szalmás trágyát használtam, de nem komposztált volt, teherautóval hozták. Különböző mértékben érett részek voltak benne, de nem friss lepények.

A málnánál más a helyzet, mint a veteményesben, azt ugye nem ássuk, akkor se, ha egyébként ásnánk, mert a talajt átszövi a málna gyökere, megsínylené a bolygatást. Viszont nagyon tápanyagigényes és gyomlálni meglehetősen kellemetlen közte. 

Mulcsnál még nem tapasztaltam, hogy hátrányosan hatott volna a növények fejlődésére, akkor sem, ha friss anyag volt. Beforgatva igen, szalmával próbáltam, a talajtakarás maradékát forgattam be a másodvetés alá, nem mentek semmire ott a növények.

Normális ágyásokban a kötött talaj is laza mard. Letaposottnál lehet, hogy más a helyzet, azt én egyszer meglazítanám mondjuk villával, és takarás után már lehetőleg nem taposnám. Érdemes állandó utakat és olyan széles ágyásokat készíteni, amit átérünk két oldalról, és nem kell soha taposni, sárosan meg aztán végképp nem lépünk bele.

Előzmény: taormina001 (271203)