liberum veto Creative Commons License 2023.10.02 0 0 271010

Tavaly ültettem fügét, akkor futottam bele a zalai Fügelugas tulajdonosának egy disszertációjába (pdf), ahol az alábbiakat írja a metszésről a 32. oldalon.

Nálam ez még pár évig nem aktuális, de úgy tervezem, hogy ezt fogom majd kipróbálni. 

 

"Sok helyen elterjedt a váza koronaformára való alakítás (Flaishman, Rodov, Stover, 2008). Hazánkban azonban ennek is kétséges a sikere, ugyanis a füge minden metszési eljárásra igen erős vegetatív növekedéssel reagál. Abban az esetben, ha a fajta nehezen fásodik (pl. Szivarfüge) ez kimondottan veszélyes, hiszen fokozott téli károsodás veszélyének tesszük ki így a növényt. Ezért nálunk csak olyan fajtáknál lehet majd kipróbálni ezt a koronaformát, ahol az éves hajtásnövekedés nem erőteljes és ezek hamar befásodnak (pl. Jégfüge).

[...]

Mi egy olyan koronaalakítási módszert szeretnénk alkalmazni az ültetvényben, melyre konkrétan még nem találtunk példát külföldi szakirodalomban vagy körútjaink során, de megfigyeléseinket összegezve egyelőre a legjobb megoldásnak tűnik. Természetesen biztosak nem lehetünk még a hatékonyságában, de feltehetően a mi klímánkon eredményes módszer lehet. Ennek a művelésmódnak a lényege, hogy minden egyedet meghagyunk a természetes bokorformára (27. ábra), ugyanis a legtöbb fajta nálunk inkább bokrot, mint fát nevel. Metszés során a 3-4 éves gallyakat cseréljük le mindig fiatalabbakra. Ezek még nem nőnek olyan magasra, hogy a munkálatokat komolyan megnehezítenék, a rövidebbek esetlegesen le is hajthatók, ennyi idő alatt még nem kopaszodnak fel és mindig szolgáltatnak megfelelő termőfelületet. Néhány év után ezeket tőből kivágjuk-így nem serkentjük a növényeket a visszametszés okozta erőteljes vegetatív növekedésre, viszont a sarjaknak köszönhetően újabb ágakat tudunk idővel fejleszteni."

 

 

Előzmény: 55judit (271008)