mmormota Creative Commons License 2023.08.12 0 0 10715

Megnéztem az ADX-S kit vevőjét, miért ennyire gyengén működik

.
Kettős keverésű, az első keverő 455kHz kf-et állít elő. Ez a CD2003 AM rész keverője.
A második keverő alapsávra kever. Ez egy furcsa megoldás, a local jelet hozzáadja a kf-hez, és a vevő IC amplitúdómoduláció detektora állítja elő az összeg jelből az alapsávi hangot. Végül is OK, a két jel összegének burolója az alapsávi jel. Az ADX eredetileg egyszeres keverésű, nulláre keverő vevő volt, ezt módosították utólag a kf szűrő beépítésével. Az IC adott volt, ezt tudták kitalálni. Az én kitem már a módosított rajznak megfelelő pcb-vel jött.

 

A 40m-es sávon méregettem, ebből kirajzolódik a tervezett működés:

40m-es FT8 sáv: 7.074 - 7.077 MHz

1. local oscillator: 7.53857 MHz (mért)
Ebből a KF frekvencia sávja: 461.57 - 464.57 kHz

Ezt a sávot kellene áteresztenie a kerámia szűrőnek.
Egy Murata PFB455JR van benne az anyaglista szerint, szóval itt valami nem stimmel.

2. local oscillator: 464.57 kHz (mért)

Vagyis
7.074 MHz -> 0 kHz
7.077 MHz -> 3 kHz

A beépített kerámia szűrő mért sávszélessége (-3 dB):
452.5 - 459.5 kHz
Ez megfelel a PFB455JR specifikációnak.

Vagyis 7kHz-cel a tervezettnél lejjebb van, ezzel a venni kívánt sáv - úgy ahogy van - kívül esik a a kf áteresztő sávon. :-)

Nem tudom, ez miből jött ki. A kitben a fw-rel égetett Arduino-t kaptam. Talán egyszer magasabb frekvenciás szűrőket vettek, ahhoz állították be a fw-t, aztán így maradt, most meg tényleg 455kHz-s szűrővel adják.

Ezt csak úgy tudom javítani, ha belemászom a fw-be. Szerencsére open source. Mindkét local jelet módosítani kell. Mivel a készülék 4 sávos, jól át kell gondolni, mit csinálok...

Előzmény: mmormota (10713)