Igazság80 Creative Commons License 2023.08.04 0 0 2370

A  -BA és -BE,  illetve a -BAN és -BEN  tipikus magyar toldalékolások, többnyire szó végeken szerepelnek, mint helyhatározó ragok.   A "BE"  formátum szó elején is gyakori mint igekötő, illetve önállóan is értelmes szó.   Most a hosszabb BAN és BEN formákkal foglalkozom, amelyeket jól ismerünk és a bentlévőséget fejezik ki jellemzően a szóvégeken.  

 

Viszont jó pár szavunkban ez a szó elején szerepel, itt is ugyanolyan értelmet találhatunk a hangalaknak mint a toldalékolásoknál.  A hivatalos szótár ezt vagy nem veszi észre, vagy nem akarja észre venni, nem tudom melyik a jobb a kettő közül, mindenesetre ezek itt színmagyarul képzett szavak lesznek bizonyosan:

 

BENN:  nyilván a BE szó bővítménye, az "N" hang már helyhatározóként viselkedik, a hivatalos verzió is ilyesmiről beszél, eddig a pontig nincs is nagy nézetkülönbség.

 

BANÁN:  hivatalos szerint "nemzetközi szó", illetve később  "A magyarba német és angol közvetítéssel került át"  ---  vélik egyesek.))     Csak hát ez a szókezdő BAN ugyanaz a bentlévőséget takaró kifejezés amit csak a magyar nyelv tud indokolni.  Héját lehúzzuk és ami abBAN BENne van, az érdekli az embereket, a hangalaknak magyarul van értelme...

 

BANDA:  hivatalos verzió szerint "olasz jövevényszó, esetleg a németből is"    ---  nézik madárnak voltaképp így a civilt))   Itt is ugyanazt jelenti a MAGYAR BAN kifejezés mint mindenhol, a bentlévőséget !  A szó vége meg tipikus magyar főnévképző.   A banda egy érdekkör mentén tevékenykedő emberek csapata.  Egy amolyan zárt kör, aBBAN BENtlévők alakulata.  

 

BENDŐ:  hivatalosan "bizonytalan eredetű, talán német jövevényszó"  (az apád f-sza a bizonytalan eredetű... )

Nyilvánvalóan itt is a magyarul érthető -BEN kifejezés a  bentlévőséget fogja mutatni,  némi józan paraszti ésszel ez könnyen igazolható.  Eszik az állat vagy az ember, az élelem a gyomrába kerül BENtre.  Szerintem elég észszerű hogy egy BENt lévő szerv amiBEN  tartalom is van, ilyen hangalakkal startoljon el.

 

BUNDA:  A BUN kezdés itt is a bentlévőséget fogja kifejezni és a szó befejezése itt is főnévképző toldalékolás, ahogyan az előző két szó esetén is így történt.  Hát az állat bundájáBAN van BENNE.  Ez is a fentiek mintájára képződött magyar szó, legalább ezt az egyezőséget észre vehetnék. 

 

BANDÉRIUM:  ez egy zászlóalj lovascsapat, tehát ez egy BANDA magyarán.  Csak a szó végi --ium a latin elem, alapjaiban ez egy magyar szó előtte...

 

BUNKER:   nem német jövevényszó.  BUN itt is a bentlévőséget fejezi ki, hiszen ezért épül a bunker hogy szükség esetén odaBENN ellegyen a civil.  A KER meg a KÖRt jelenti, gyakran kör formájúra készítik el.

 

BENTÁLIS:  görögnek tartják ezt a magyarul teljesen és szépen felépíthető szót.  Hihetetlen, de a BENT szó azt pont azt fogja jelenteni hogy BENT.))   Az AL gyök is ALUL és lent lévő dolgokat takarja, mint oly sokszor más esetekben.  Befejezés meg melléjnévképzés.   Maga a szó a víz alatti fenékhez, ALjzathoz kötött biológiát és élővilágot jellemzi ekként.   ALul is van és ami még fő, hogy a vízben BENT...