csipicsipsz Creative Commons License 2023.06.22 0 2 16595

Sziasztok!

 

Lévén sokat olvastam a topikot mielőtt Krétára utaztunk írok egy kis beszámolót az ottlétünkről.

 

időpont és időjárás: június, egy hét. A főszezont mindenképpen el akartuk kerülni, hogy ne a legnagyobb melegben utazzunk, mert túrázni is szerettünk volna, illetve a nagy hőséget annyira nem bírjuk. Az idő végig jó volt, 30 fok körül, de a tengerpart és a szellő miatt elviselhető volt. Azért a naptej használata erősen ajánlott. A „híres” kréta szél elkerült minket, egy nap volt egy kicsit szelesebb, de igazándiból inkább jól esett és legalább lehetett a hullámokban ugrálni a tengerben.

 

utazás és az utak: Wizzair géppel mentünk Iraklionba,  a jegyet már decemberben megvettük. Kifelé volt egy kis késés mert nem állt össze a személyzet, visszafelé pontosan indultunk. A reptéren autót béreltünk az Europeo-tól, egy kicsi autót (Fiat Panda) 189 EURért biztosítással. Átvételkor elmondták, hogy a biztosítás a dirt roadra nem érvényes. Az autó rendben volt, mindenhova gond nélkül elvitt, igaz volt olyan emelkedő, ahova csak 2-esben tudott felmenni. Kérésre telefontartót és töltőhöz átalakítót is adtak a kocsihoz. Benzin policy a szokásos, úgy hozd vissza, ahogy elvitted (ha egy kicsit kevesebb sem gond). Visszavételkor nem voltak a helyszínen, így egy postaládába kellett bedobni a slusszkulcsot. Az utak teljesen rendben vannak Krétán (legalábbi amerre mi jártunk), a Balos felé vezető 7 km-es út is teljesíthető még kicsi autóval is. Nekünk egy irány óvatosan vezetve 30 percet vett igénybe. Bárhova könnyen el lehet találni, google mapsot vagy maps.me alkalmazást használtunk, egyszer sem tévedtünk el.

 

szállás: bár sokszor téma, hogy a szállásról nem lehet beszélni, szerintem amennyire a repülőjegy és az autóbérlés, annyira a szállás is hozzátartozik egy út szervezéséhez. Bookingon foglaltunk két helyre szállást, előszőr Chania mellett, közel a „főúthoz”, utána Rethymno közelében. Az első szállást nem ajánlanám senkinek, mert bár teljesen rendben volt elhelyezkedésileg és saját kerttel, tengerre néző kilátással rendelkezett, kényelmes ággyal, az egész elég „avittas” volt és nem is a legtisztább sajnos. A második szállás viszont kiváló volt, kb 10 percnyire Rethymnotól (autóval), kilátással a tengerre és medencével. Egy holland házaspár vásárolta meg a régen monostorként működő épületet és alakított ki apartmanokat. Bár itt nem volt olyan kényelmes az ágy, tüneményes helyet varázsoltak a régi épületből és borzasztó kedvesek voltak a vendéglátók. Ezen a helyen napokat el tudtam volna tölteni anélkül, hogy elhagyom a falut. Igaz, ide mindenképpen szükséges autó.

 

ételek: nem tudtunk betelni a tavernák kínálatával, mindent imádtunk.

 

Programok: (szubjektív értékelésünk alapján)

Knossos – csak megerősíteni tudom, hogy nem a legautentikusabb hely, elég romos is (milyen legyen mondjuk 😊), de ha erre jár az ember, egyszer azért látni kell. Még jártunk Phaistosban, Gortysban és Apterában is, mindhárom hely számomra jobban bejött, igaz elég romos mindegyik, de például Phaistos elhelyezkedése gyönyörű, illetve jóval kevesebb turista volt ezeken a helyeken.

 

Számos monostort is meglátogattunk, az Arkadi tetszett a legjobban, a Prevelinek pedig a legszebb a fekvése. Az Agia Triada Tzagaroli felépítésében hasonló az Arkadihoz, a Governeto Monastery esetében pedig a katolikus templomrom az igazán érdekes, és ha tovább sétál valaki szépen le lehet csorogni egy kis öbölbe egy szurdokon át. Chrysoskalitissa monastery fekvése szintén szép, de szerintem kihagyható.

 

Számunkra – bármennyire is szép – csalódás volt az Elafonisi Beach, valószínűleg a rengeteg ember miatt (5EUR a parkoló a helyszínen), viszont a tőle nem messze lévő Kedrodados Beach valami eszméletlen szép. Szinte alig valaki, fehér homokdűnék, türkizkék tenger, fák a parton. Ez kb 2 kilóméterre fekszik Elafonisitől, mi átsétáltunk, de úgy láttuk valahogy gépkocsival is meg lehet közelíteni. Falassarna tengerpartja is szép, ha valaki kedveli a hosszú homokos partokat. Seitan Limania Beach is különleges hely, de kicsi mérete miatt itt is könnyen túlzsúfolt lehet a strandolás. Balos Beach nekünk nagyon tetszett, valószínűleg ebben az is közrejátszott, hogy nem voltak sokan (ezen a napon volt egy kicsit szeles az idő). Nagyon gyönyörű a partszakasz, egyik oldalán térdig érő, sekély víz, a másikon a szél miatt hatalmas hullámokban lehetett ugrálni. Mint jeleztem fentebb autóval könnyedén meg lehet közelíteni (de ha bármi gond akad, a biztosítás nem terjed ki). Itt a parkolás 3 EUR volt, a magánútra behajtás 1 EUR/fő. Preveli Beach (a tengerparti rész) alapvetően nem tetszett, itt a kuriózum a folyóban felsétálni a szurdok irányába, mindkét part mellett pálmafákkal és leanderekkel övezett part mellett, igazán különleges élmény.

 

Szurdoktúrákból a Samaria túrát és a Kourtaliotiko túrát néztük meg, igaz az utóbbit nem teljes hosszában. Korábbi saját kérdésemet megválaszolva, Sougiában megvárja a busz az Agia Roumeliből érkező 18:30-as kompot és visszaviszi az utasokat Omalosba (ha jól tudom a szurdok bejáratáig, de nem próbáltuk ki ezt a verziót). Maga a Samaria szurdoktúra az egyik fénypontja volt a nyaralásunknak, átlagos edzettséggel gond nélkül cc 4,5-5 óra megtettük az utat kényelmesen, és másnap sem volt sem izomláz, sem térdfájás, de valószínűleg ebben szerencsések vagyunk. Maga a szurdok leglátványosabb része valóban délen van, de aki a túrázást és a hegyek látványát szeretni, ne hagyja ki a felső szakaszt sem. A másik szurdokban csak egy kisebb túrát tettünk, illetve itt a legnagyobb élmény beúszni a szurdokba a jéghideg vízben.

 

Túrának talán nem nevezném, de átsétáltunk Chora Sfakioból Loutroba, azt hiszem 6-7 km a táv mindössze, szinte semmi szintemelkedéssel. Maga az út nagyon szép, végig a tengerparton, fürdési lehetőséggel két strandon is.  Majd folyamatos látvánnyal Loutro falura, ahogy közelítettük. Nagyon szép volt, cc 2,5 óra volt az őt egy rövid fürdéssel megszakítva. Maga a falu is nagyon szép, itt is el lehet tölteni egy egész napot, kiülni az egyik tengerparti tavernába, vagy csak fürdeni a kristálytiszta strandokon. Elég gyakran jár a két helyiség között komp és vízitaxi is (ezen utóbbi fele anniyba kerül, 5 EUR/fő)

Rövid kitérő erejéig megnéztük Komolithi érdekes formáját, illetve Frangokastello várát (ezen utóbbi be van zárva, feújítást végeznek azt hiszem).

 

Egy-egy este alkalmával megnéztük a két várost is (Chaniát és Rethymnot). Nekünk mindkettő hangulatos volt a kis utcácskákkal, a lemenő napban a kikötő látványával. Mindkét helyen rengeteg volt a turista.

 

A kis hegyi krétai falvak, ahogy többen is jelezték, nagyon helyesek, vannak köztük turistásabbak (Margeritas, Spili) és kevésbé turistásak is (Maroulas) – több névre sajnos nem emlékszem 😊

 

Két borászatban is voltunk a Karavitakis Wineryben és a Manousakis Wineryben kóstoltunk bort, ezen utóbbiban vacsoráztunk is. Illetve a Biolea Astrikas Estate-ben olivaolaj kóstolón jártunk. Ez egy bio olivafarm, valami eszméletlen helyszínen (épp egy esküvőre készülődtek, amikor beestünk a kóstolóra). Maga a kóstoló sehol nem került pénzbe, persze a borászatokban van hivatalos kóstoló program is vacsorával, azt előre kell foglalni és van díja is.

 

Még van pár „praktikus” infó is a fejemben, ha valakinek van kérdése jelezze, hátha tudok válaszolni. (és elnézést, vélhetően egy csomó helyen rosszul írtam a neveket)

Csipicsipsz