Ja meg még a nyelv úgynevezett "evolúciójáról":
Egyrészt a szavak gyakran tömörödnek és rövidülnek az eredetihez képest. A másik meg az hogy egyértelműen kimutatható hogy minél régebbi egy nyelv, bizony annál bonyolultabb és összetettebb. És ez tény, és ebben a mi nyelvünk élen áll. Hány nyelv képes olyan árnyaltan kifejezni a mozgást és helyváltoztatást mint a magyar?.... Egy sem, ezt a mi nyelvünk tudja. Nem véletlen hogy külföldi írók, költők tesznek olyan kijelentést hogy sokkal gazdagabb életműve lehetne ezen a nyelven.
A szóképzés meg sokszor hosszabb formából rövidül: televízió-tévé, kötenyv- köenyv (ez bizonyosan létezett)-könyv. Igen azért mert kötik és enyv ragasztja. Így indult. Tehát itt szólevágásokkal képződött a szó, 2 létező rövidült és összeadódott. Aztán viszontlátásra helyett viszlát.
Akkor a KÖRTE KÖRTÖVE módon indult, lett KÖRTVE és még a V hang is kidobódott. Ez csak pár példa, érdemes lenne egyszer összeírni már amit még tudunk. A mai ember 99 %-a szerintem már a körte dolgot sem ismeri hogy miként alakult ilyenné. Az a lényege hogy kör a töve a gyümölcsnek. Ez ebből származik.
A szavak többféle logika mentén képződnek. Hiba volna csak egy úttal számolni. Ezért az AKAR szót fenntartom, mint hogy a szóban a KAR nem véletlen, az akarat megnyilvánulása ami felé a kar mozdul.
Ebben semmi erőltetett nincs, jóval erőltetettebb ebbe az AKadály AK gyökét beépíteni. Meg jóval erőltetettebb az OK szóba belemagyarázni a SOK fogalmát, pedig abban nincsen.
Ráadásul több szavunk is hasonlóan képződött, hogy az A kezdőhangú szavainknál az A egy önálló entitás. Az nem csak egy névelő, ne felejtsük már el hogy az "A" és "AZ" egy ősi mutatószó is. Ez épült be jó néhány szavunkba így be. De írok erre további példákat is mert találtam még jó néhány ilyet:
Az AKKOR szóban hol az AK gyök?... Elmondom hogy sehol. Mert ez AZ+KOR az ősi forma, itt egy hasonulásról beszélünk, ismert jelenség a nyelvünkben. De ilyen még: akármi, abban, akkor, aki, akként, affelé is. Ezek mind az AZ szóból képződtek. Nincsen itt AK gyök, ez itt nem az ami az AKác szó elején van, ezt vegyük már észre !
További szavak amik vagy fix így képződtek, vagy legalább gyanúsak az ügyben:
--ALAP: ez A LAP inkább szerintem mintsem AL+AP. első gyök még helyes volna de az AP vég önmagában értelmezhetetlen. Gyanús hogy mutatószóval ellátva van a LAP. Kalap végén is LAP van.
--ALARM szó, mint harci riadó: itt fixen úgy lehet ahogy gondolom, ez itt egy magyar szó ! A LÁRMA, ezt jelenti. Tehát ez sem AL gyökből indul el mint gondolhatnánk ezt első ránézésre mert a LÁRMA van megnevezve.
--ALOM szó is gyanús. Ugyanis az elszáradt lehulló faleveleket régen LOM-ként is megnevezték. Persze itt az AL gyöknek és az OM gyöknek is találó az értelme.
--AMI : Ez AZ+MI valójában. Az ami. AM gyököt ne keresgéljünk mert úgy értelmetlen lenne.
--ARAB: gyanús szó, lehet a megnevezésekor rabok voltak valahol.
-- APRÓ , APRÓ-zódik : porlad, porladozik. Azaz a POR van beépítve a szóba és itt nem az AP gyök mint az APAD szóban. Nagy különbség.
--ARASZ: A RÉSZ, ez így értelmes. És ezt is jelenti úgy majdnem. Amúgy minden R-SZ hangvázas szó mögött felismerhetőek a RÉSZ jelentések.
--ATOM: A TÖMörülés. így nyer értelmet a szó és valóban erről van szó egy atom esetében... AT gyököt keresni itt is butaság lenne, a fenti módom képződhetett a szó, világosan látszik is így az értelme...