kitadimanta Creative Commons License 2023.04.05 0 0 2106

 

"Szerintem ez a KANY-argós dolgok gyöke/szótöve, nincs farok jelentése maximum épp az is kanyargós lesz, mint az a rágcsálókra éppen jellemző."

Igen, ez így van. De ettől függetlenül ez (is) volt a jelentése valamikor. Nyilván átvitt értelemben. (Az eredeti megnevezése a faroknak kány lehetett)

A sár-kány jellemzője a hosszú farok, valójába egy fej és farok. A boszorkány is "farkas" lény lehetett eleinte, vannak adatok, ahol a sárkány felesége, illetve anyjaként szerepel.

A hímnemű állat is kan (kány) utalva a tulajdonos "másik farkára". Lásd még: kandúr, vadkan...

Számos helységnév -kány végződésű, jellemzően hegyi falvak, melyek ma is  zsákutak végén (farkon, nyúlványon) találhatók: Nagybárkány, Kisbárkány...

Más -kány végű települések többsége valamilyen "vég(ek)en" található.

 

A többivel egyetértek.

 

"De ez a KÁNY nem összetévesztendő mondjuk a TOKÁNY szavunk "KÁNY" dolgával mert ez minden bizonnyal a TOKA szónak a képzete, tehát itt is csak egy "NY" hang az igazi toldalék."

A -kány, -ány egy gyökbokor részei, így értelemszerűen a tokány, nem to-kány, hanem toka-ány.

 

"mert a valódi toldalék csak az "NY" a szó végén,"

Ilyen toldalék valójában nincs. Van ilyen ősgyök, aminek a jelentése a nyúlékonysággal, hajlékonysággal hozható kapcsolatba, de az is inkább ány, any, nya, nyá, nyé, nyí, stb változatban fordul elő, mert az "ny" hang valódi mássalhangzó, és önkéntelenül - de nem véletlenül, mert annak is van jelentése - kap maga mellé egy magánhangzót.

Ha csak magában lenne ilyen toldalékunk magyarázd el a jelentését. (mert minden toldaléknak van valamilyen jelentése, nem csak úgy véletlenül van ott a szóban...)

 

"hangrendi okokból a magánhangzó ékezetes, jobb és könnyebb így beszélni."

Ez sajnos nem fogadható el, mert vannak ékezet nélkül is hasonló végződések: villany, arany, alany, zuhany, Tihany, horgany...

Egyébként is, az "á" hang nem más, mint dupla "a" hang: toka-any, példa-any, puha-any, adoma-any, hozoma-any, stb... Ma is hallhatjuk tájszólásban így kiejtve az "á" hangot.

 

"De a felhozott ALKONY szó már nem ide tartozik, mert ez két gyök összetétele:  AL+ KONY "

Miért? A többi nem két gyökből áll?

Egyszer látod a végződésben a gyököt, máskor meg nem? Vagy szerinted a végződések nem gyökök? Ha nem, akkor hogy kerülnek a szó elejére, mint gyök?

 

Előzmény: Igazság80 (2104)