A híres és a hirtelen is a HÍR szóból alakult ki minden bizonnyal. A híres az épp város is lehet, személy is lehet, a lényeg hogy jól ismert mert rendszeresen érkeznek a dologról/személyről információk, hírek.
A hirtelen cselekedetek meg talán összefüggnek azzal hogy ha valaki úgy tesz valamit hogy nincsen előzetes információja, híre valamiről, azaz hír nélkül gyorsan és azonnal tesz valamit. Lehet így indult el ez a történet.
A kies-kietlen dolognál még az érdekes hogy gyakran így együtt tűnik fel írásokban, de régi költeményekben is a dolog, bizonyos szempontból ezért gondolom hogy rokonértelem is lehet köztük az ellentétek mellett. Az unos-untalan meg az időtlen időkig kifejezések is érdekesek. A kies-kietlenben kell lenni közösnek a KI (kinti) szavakhoz, a kies dolgok többnyire tájak, erdők, mezők, puszták, völgyek, de néha a vándor útja is kies. Mind valami külső helyszín, kinti hely lesz. Érdekes például barlangról nem szokás ezt mondani. De építmények belsejére sem alkalmazzák, csak mindig kinti, külvilággal kapcsolatos helyszínekre...
Vannak még érdekes példák fosztóképzővel : például valaki koros - kortalan. Itt sem egészen ellentét lesz, hiszen a kortalan sem lesz fiatal jelentésű, csak a kortalanon nem látszódik meg ez a kor.
Akkor van olyan szavunk hogy irdatlan. Na de hol az "irdas?...)) Akkor a FEJ szóra kétféleképp is lehet a képzőt alkalmazni és két külön értelem lesz. A fejtelen az fej nélküli. A fejetlennek bár van épp feje, legfeljebb épp nem használja. Vagy képzeljünk el egy junior női sportklub öltözőjét, (szerintem menni fog ez) jön egy új játékos és neki még nincsen meze, tehát mezetlen lesz. De mégis fel van öltözve. Szépen bemutatkozik mindenkinek, csak egy valaki épp zuhanyzik, ő neki ámbár van már meze mindjárt föl is veszi, viszont ő épp meg meztelen.
Ezen szavaknál a fosztóképzős pár szintén szinonima lesz az alapszóval: NINCS és NINCSTELEN
Itt ha ellentét volna az utóbbi akkor annak a VAN értelmét kellene közölnie. És mégis....
Vagy itt van az hogy EGY és EGYETLEN Gyakorlatilag egyet jelent magát az EGYET a második szó is, csak a második szó mintha jóval inkább hangsúlyozná azt hogy ez tényleg egyedi azaz EGY...