de! Creative Commons License 2023.02.18 -1 0 46761

Közben viszketett bennem a kisördög, hogy mégis mi történik, ha leveszem a szivattyú moduláció alsó küszöbét 40%-ra. Úgyhogy egy hirtelen felindulástól vezérelve le is vettem.

 

Pont elfelejtettük visszatekerni a fűtést szellőztetés után, úgyhogy szépen le voltak hűlve a radiátorok gyakorlatilag csutkára.

 

Beindult a fűtés, 37 °C előremenő, 24 °C visszatérő. Egy ideig ugye megy 99%-on a szivattyú, talán 3 percig. Utána visszavette 62%-ra. Ekkor még mindig 24 vagy 25 °C volt a visszatérő. Így ment, mendegélt, és elég gyorsan lépdelt vissza százalékonként.

 

Az előremenő még csak 30 °C-nál tartott, amikor elérte az alját, a 40%-ot.

 

Ekkor (is) megnéztem, hogy mit mutatott a ventillátor fordulatszáma, ami eléggé egyenes arányosságot mutat a leadott teljesítménnyel, csak kicsit jobb felbontású szám. (A teljesítménynek van 28 lépcsője 3 és 30 kW között, a fordulatszám meg 875 és 600 környéke között akármi lehet. Úgy tippre fordulatszám = 320 + 180 x teljesítmény, az alapján, hogy milyen fordulatszámokat ír ki milyen teljesítmény mellett.)

 

No szóval, a fordulatszám 1300-1400 között mozgott. Delta T ugyebár 7 °C.

 

No most ehhez képest ugyanilyen ventillátor fordulat mellett 80%-os szviattyúmodulációnál is van a Delta T 5-6 °C.  Tehát messze nincsen kétszeres szorzó a 40% és 80% szivattyú moduláció melletti tömegáramok között. 

 

Úgyhogy kár volt aggódnom, hogy majd lassan ér körbe a víz. Max. 30-40% a különbség. Hagyom 40%-on a küszöböt, hadd legyen gyereknapja a kazánnak. Kíváncsi vagyok, hogy lesz-e bármilyen kihatása.

 

Azon kívül, hogy kezdhetem újra annak a kitapasztalását, hogy napi X m3 gáz elégetésének megfelelő hőigényhez mekkora előremenőt kell engednem a kicsit lecsökkentett tömegáram mellett. :-)