Keeper83 Creative Commons License 2023.02.03 0 0 46621

Nem voltam teljesen pontos valóban. De nézzük egy komplett szezont 2021.07.01 - 2022.07.01. kötött (én ilyen fűtési szezonokra szoktam összesíteni):

 

Elhasznált HMV: 49,61 m3 (külön mérővel mérve)

HMV gyártásra elhasznált energia: 3298 kWh (lapátkerekes hőmennyiségmérővel mérve a kazán HMV fűtési ágán)

 

Ha jól számolom, akkor ez 136 l és 9 kWh naponta átlgosan. Mostanában gyakran látok 10-11 kWh-s napi fogyasztást, de ezek szerint hosszabb távon kevesebb az átlag.

 

Van egy modellszámításom, ami becsülni próbálja az energiát, ami a víz egyszeri felfűtésére kellene veszteségek nélkül. Ez megpróbálja figyelembe venni azt is, hogy a beérkező víz hőmérséklete havonta eltérő. Ebből nekem az jön ki, hogy nálunk a HMV-be betáplált energia kb. 40 % megy el a tárolási, elosztási és cirkulációs veszteségre átlagosan. Mértem csak a tárolási veszteséget cirkuláció nélkül többször is 1-2 hetes elutazások alkalmával. Mindig a gyártói értéknek megfelelő 1,3-1,5 kWh/nap körüli értékek jöttek ki. Cirkulációval együtt már nem lehet jól mérni a veszteséget, mert egy grundfoss cirkulációs szivattyút használunk, ami a visszatérő cirk. cső és tartályból kilépő csonk hőmérsékletkülönbségére kapcsol be és áll le és az a tapasztalatom, hogy ha tényleges használjuk  a meleg vizet, akkor gyakrabban kapcsol, míg ha elmegyünk otthonról, akkor kevesebbszer. Próbáltam megmérni, de irreálisan alacsony lett a tartály és cirkulációs veszteség használat nélkül.

 

Na, hát így van ez nálunk valahogy :)

 

 

 

 

Előzmény: kormi07 (46620)