oregsas Creative Commons License 2022.12.20 0 0 10394

Köszi mindenkinek a lelkes nyomozását, Veterán kezdő már egészen  közel járt hozzá. A pdf.fájl   4 utolsó tagja már azonos volt , csak teljesítményben tértek el.

Megtalálta a Trabant prospektusát és a kezelési utasítását, már csak javítási útmutató volt hátra.

Szerintem tovább nem jutunk ,ezért  egyik felét kiszedtem.

Most ugrik a majom a vízbe , nyákon egyetlen felirat volt :  " TÁPEGYSÉG KFT 97.05.08 " talán ez a gyártó, ekkorra már bedőltek be a régi  neves cégek.

Kapcsolóüzemű tápot még csak telefontöltőt csináltam az jó lett, én még a IC723 és 2N3055 járok.

Adtam tápfeszt leválasztótrafón keresztül először 140 VAC ettől másodpercenként bekapcsolgatott egy egy pillanatra és kicsit melegedett , gyorsan le is kapcsoltam . Bocsi nincs rajt a hűtőlemez !

Ezután 235 VAC ekkor már folyamatosan bekapcsolt nem melegedett.

A szekunder oldali kondin 35V DC fesz van ,  " ez normális 0 - 30 V a működési tartomány ".

Kimenetét nem rajzolom , eléggé egyszerű :

 - trafó szekunder kezdet   >>    elektrolit kondi -  >>  kimenet    "negatív  "

 - trafó szekunder vége >>  egyenirányító  dióda anód >>  dióda katód  elektrolit kondi 2200mikró +  >> ellenálláson egy kicsi induktivitás  >>  IRF504 N csatornás teljesítmény  FET  >> shunt   >> kimenet pozitív.

Ma csak belekukkantottam és ezek a főbb alkatrészek:

TOP204YA  PWM SWITCH     --     ez a trafó meghajtója

BYW29                                  --     szekunder oldali egyenirányító

IRF540                                  --     kimeneti feszültség teljesítmény szabályozója

7805 és 7812                       --     kocka feszültség stabilitátorok

Szóval :       primer pufferkondi  320 VDC

                    pufferkondin van 35 VDC

                    7812         be  =    17,94 V     ki  =    11,66 V 

                    7805         be  =     11,06 V    ki  =      4,42  V

                    tápegység kimenete     =   +0,6 V  saját voltmérője is mutatja

 

24V 60W izzót rátettem a szekunder pufferkondira téve felvillant, majd leállt.

     ""                       ""            ""         trafóra az izzó nem villant fel .

Ez meglepett , de betudom annak , indulásnak nagy áramot vesz fel és leállítja az oszcillátort.

Ha összezárom az égővel  IRF540 S és D pontját akkor a kimeneten megjelenik +35 VDC amit mutat a kimenő műszere is .         Én először itt fogom keresni a hibát, de előtte át kell magam rágnom a működésén.

Gondolom impulzussal vezérelt , még csak egyszer találkoztam ilyennel indukciós sütőben , de ott zárlatos volt. Itt pedig szakadásnak tűnik.Oszcilloszkópom van , remélem a vezérlőjel rendben. Ahogy láttam a IRF működését G legyen pozitívabb mint S >> akkor nyit , ha G negatívabb mint S akkor zár. Valamint legyen nagyon gyors meredek fel és lefutású a jel , különben melegszik.

Nyáklap kétoldalas . elég jól átlátszik, bár nekem elég vékonyak a vonalak.

IC1   HCF4053BE    2 csatornás multiplexer , demultiplexer    --- ez nekem elég magas

IC2   TL074CN         4 analóg erősítő                                       ---- ez nem gond

IC3 - IC4   H74HC595N   8xléptetőregiszter                           ---- úgy ahogy már használtam

 

Ezt tervezem : kicsit leterhelem ,de nem hirtelen 75W ig és nézem , hogy bírja az oszcillátor. Nem tudtam megnézni a frekvenciáját , mert olyan szar volt a jelalak, jobbra számítottam.

Egyelőre jónak tekintem.

Majd megnézem ,hogy milyen jelet kap IR540 G pontja . Ha nincs jel akkor próbálok valamit ráadni kívülről.

A padláson van mindenem , de ott most hideg van és a lakáson belül a lépcsőfordulóban tökölődöm , de ez nem az igazi.

A fórumot esténként megnézem számítógépen , telefont már nem nagyon látom.

Nem fogok gyorsan haladni : ha vaskereszt , ha fakereszt majd beszámolok, ennyi jár nektek !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egyelőre én IRF540.-ig jónak tekintem.

 

Előzmény: Veterán kezdő (10383)