stevie wonder Creative Commons License 2000.03.15 0 0 138
OFF
Boroka,

az MFN tema nem pont a szakteruletem, de nem esik nagyon messze tole :-)

Itt az MFN lenyege:

"Nondiscriminatory, or most favored nation (MFN), treatment of trading partners is the norm in
international trade -- it does not convey any special "favors" or preferences. (...) Products from countries not eligible for MFN treatment are subject to much higher rates. The United States currently affords MFN treatment to virtually all countries."

http://www.state.gov/www/regions/eap/fs-mfn_treatment_970617.html

Az MFN Trading Status kifejezes mostanaban "divatos," ugyanis ez Kinara* vonatkozik. Azt jelenti, hogy politikailag ugyan nem szeretjuk Kinat, de azert a vamok olyanok, mintha szeretnenk ;-) (=kell az olcso, esetleg igenytelen aru, mer' befele szocialisan is erzekenyek vagyunk)

*Kinan kivul nehany szovjet utodallam + Albania tartozik ebbe az al-halmazba.

A Greatest Trade Preference program, amirol irtal, ilyen neven nem letezik (legalabbis Neked kell bizonyitani a letezeset ;-). Ami a legkozelebb all hozza, az a GSP, vagyis Generalized System of Preferences. Ez valoban a fejlodo orszagok USA piacra valo jutasanak eselyeit hivatott novelni a vamok kedvezo szabalyozasaval. Feltetele a $11,000 alatti per capita GDP, ugyhogy -sajnos - Magyarorszag is boven ilyen statuszban vn. Errol a listarol lekerulni azonban - a meggazdagosason kivul, lasd Del-Korea - csak igy lehet: "The U.S. GSP program also has an annual process whereby petitioners can ask that a GSP beneficiary country be suspended from the program because of violations of accepted international practices for workers' rights or for failure to protect intellectual property rights."

Mas. A buntetovam ugyan a gazdasagra hat, de inditeka kifejezetten politikai, ezert neveztem politikai fogalomnak. A "sima" vam (normalis esetben) csak gazdasagi fogalom. >>>
Szerintem nincs olyan huje ebben az orszagban, aki nekiallna Amerikat gazdasagilag _buntetni_.

Errol a temarol esetleg maganban tobbet. Vagy nyissunk egy uj topikot? ;-))

Ami az amerikai autok magas m.o.-i vamjat illeti, legyszi ird meg a forrasodat. Bevallom, ebben a temaban nem vagyok jartas, es az elozo reakciomban is csak a Te szo szerinti idezetedbol indultam ki. Meg egy kerdes: mi a helyzet a japan autokkal ebbol a szempontbol? Az addig elkepzelheto, hogy maskepp kezelik oket, mint az EU importot. De vajon maskepp-e, mint az amerikait?

ON

Inkabb irjunk arrol, miben tevdtek vagy voltak pontatlanok az autos ujsagiras amokfutoi. Konkret peldak ruleznak ;-)