apron64 Creative Commons License 2022.10.09 0 5 57860

Valóban, ilyen történhetett!

Valamikor 78'-81' között (a pontos időre nem emlékszem), amikor a gödöllői Ganz garázsában dolgoztam, mentésre kellett menni (talán Erdőkertes-re?) mert önindító hiba miatt nem indult a cég egyik ZIL-130G (ez volt a hosszúplatós változat) teherautója. Én ekkor és csak ez egyszer kurbliztam be indítási szándékkal ilyen autót, de annak  jó volt az akkuja. Magam is meglepődtem, hogy sikerült a művelet. Akkoriban még V8 benzin motorok voltak az ilyen kocsikban. Egyébként csak szelepállításkor és ékszíj cserénél (ha szükséges volt a "felugrasztáshoz") kellett a kurbli.

Volt egy másik érdekes esetem is kurbli ügyben. Egyik barátom bevállalt egy Zsiguli kuplungcserét. Meg is csinálta, csak utána nem indult az eddig e tekintetben működő autó. Próbálkozott, kereste a hibát, végül szólt nekem. Elmentem, nekem sem indult önindítóval. Némi vizsgálódás után gondoltam megpróbálom kurblival. Avval simán sikerült berántani. Leállíttattam, hogy tegyek még egy próbát. Akkor is sikerült, ám észrevettem, hogy tekerés közben némileg szikrázik a kurblivas a lökhárítóval érintkezve (azon keresztül kell bedugni a kurblivasat a motorig). Ekkor már gyanítottam, hogy valami kábelhiba lehet valahol. Kérdeztem, hogy az önindítón rendesen rajta vannak-e a kábelek? Azt mondja igen. Mondom neki: És a motor testkábelét visszaraktad-e amikor összeraktad a gépet (a Zsiguliknál ez a testkábel a sebváltóra felcsavarozott kuplung munkahenger egyik rögzítőcsavarja alatt kell legyen)? Hát, arra nem emlékszem - volt a válasz. Na, akkor nyomás alá megnézni! Hát persze, hogy nem volt felcsavarozva a kábel. Visszaszerelés után már rendesen önindítóval indult az autó. Mivel a motor-váltó egység gumibakokon áll ezért az önindítónak az indításhoz nem volt rendes testje a karosszériához (amihez az akku negatív pólusa van kötve), csak a szivatóbowden vezetett át valamennyit (a gázrudazatnak műanyag faludy fejei vannak). Ha többször és hosszabb ideig próbálkozott volna, testkábel híján a szivatóbowden is tönkremehetett volna.

Előzmény: triplaharom (57853)