fhrfl Creative Commons License 2022.07.01 0 0 10528


" Az utolsó névmás, amellyel megismerkedünk, a mutató névmás. Ezzel – ahogy a neve is jelzi –, rámutatunk, utalunk valamire, valakire, valamely tulajdonságra, mennyiségre, állapotra, időpontra, helyre."

 

      - ez egy meghatározása a mutató névmásnak, illetve a használhatóságának. Akár szabálynak is tekintheted.

 


"Az ez, ezek mutató névmást alapesetben tárgyakra, dolgokra használjuk. Amikor emberre utalunk vele, akkor lenéző, elítélő értelmű lehet. (Ez mondja meg nekem, hogy mit csináljak?) Tanácsos kerülni a használatát."

 

        - Lehet sértő is, de ami sértő, az nem feltétlenül nyelvtani hiba.
A szabályt kértem, amely felülírja a mutató névmás fent meghatározott ( idézett) alkalmazhatóságát; abból is az " Ez itt a lányom. "-ra vonatkozó részt.

 

Sértő lehet neked a mondat: " Ez itt @Kitadimanta. ", de ha megsért is, nem nyelvtanból bukik meg, és a mondat alkalmazója sem. Az idevágó nyelvtani szabályt kértem, ami alapján nyelvtani hibának mondod. Nem a lecke szerinti tanácsot, nem az ízlésed bemutatóját, nem a gyerekeknek leckét író ízlésének bemutatóját, hanem a szabályt, amely nyelvtani hibának minősíti ezt: " Ez itt a lányom.".

 

 

 

Hogy ez az egész miért értelmetlen, azt nem tudom, hiszen értelmetlen.
Igazából az a fura, hogy az összes eddig leírt értelmetlenséget értem. Mindet; minden további nélkül értem.

A egészt értem megfele.