Bencuc Creative Commons License 2022.06.24 0 0 145309

Emberek! Ha már úgyis gombász uborkaszezon van, egy gondolat erejéig hadd kanyarodjak már vissza ehhez az erdészeti témához. Még pedig azon dolog kapcsán, hogy láttam már sokszor azt kommentelni erdészektől, hogy a vagdosást azzal védik, hogy itt nálunk nem lehet már magára hagyni az erdőket, mert ezek már nem őserdők, azokat régen kitermelték, és az ilyen "művelt" erdőket művelni kell, hogy ne menjenek tönkre. Meg akkor itt van még a fahasználati igény, amit ssimi kollégánk hozott fel mentségként, hogy emiatt szaporodnak a magyar hegyekben a "sakktáblák". Nade, említettem, hogy mostanság megelégelve ezt Szlovákiában keresek inkább helyeket. Aztán az ottani meg a horvátországi nyaralásos tapasztalatok után az a helyzet, hogy nekem bűzleni kezdtek kicsit ezek az érvek, mármint hogy úgy van beállítva ez az egész mintha idehaza a faipar szükséges rossz lenne. Aztán ezen töprengve beugrott, hogy ugye egyébként egész Európában nincs már lombos őserdő, talán Bulgáriát kivéve, szóval akkor hogy lehet, hogy ennek ellenére se Szlovákiában, de főleg nem Horvátországban nem a magyar képlet megy. Pedig Horvátország az eleve szárazabb hely is. Aztán ezt továbbgondolva eszembe jutott, megnézem műholdon Franciaországban hogy is mennek a dolgok, mert ha máshol nem, ott aztán jó régóta pörög az ipar, így ha igaz a papírforma, ott is kell művelni szépen az erdőket. Hát, az a helyzet, hogy ugyan nem néztem át mindent, de csak így szúrópróba szerűen megnézett helyeken egyet vagdosást se találtam, vagy csak pár igen apró megbocsájtható csíkot. De pl. nemzeti parkokban lombos erdőkben, ahol a magyar szakmai képlet alapján ugyancsak művelni kellene az erdőt, mert már nem őserdő, hát ott pláne nem látni műholdon egy vágást se.

 

Ti mivel magyaráznátok ezt? A szomszédnak a lánya amúgy Franciaországba házasodott, nagy gombász meg erdőjáró a férje, meg ismeri az egész országot, ha most jönnek nyáron, ki is kérdezem hogy ott mi a rendszer, meg elviszem pár ilyen megkopasztott helyre itt a környéken, hogy ugyan mondja már meg ez odahaza is divat-e náluk? Kíváncsi vagyok mit fog mondani. 

 

Még a végén kiderül mi látjuk el Európát keményfával.