vismaior Creative Commons License 2000.02.09 0 0 topiknyitó
Rettenetes dolgot kellett megérnünk. Magyarország egyik legjelentősebb, ökológiai csodája súlyos katasztrófa áldozata lett... Igen, a romániai ciánszennyeződésről van szó.
Mint leendő gyakorló biológus, a Tisza fauna és flóragazdagságának csodálója mélységesen fel vagyok háborodva, hogy egyáltalán ilyen megtörténhetett, a román fél rettenetes közönbösségéről nem is beszélve. Sajnos én tudom, hogy egy-egy gyűjtőúta alkalmával mi mindent lehetett találni a Tisza vizében. Sajnos tudom, hogy a Tihanyi Hidrobiológus konferencián milyen hangnemben szóltak előadások a Tiszával kapcsolatban. Három nap hallgathattam olyan előadásokat, amelyek a folyó fokozatos, de igen lassú ütemű(!)szennyeződéséről szóltak... Akkor, azokban a felszólalásokban szaprobitásról, halobitásról esett szó. Senki sem beszélt a szervetlen, mérgező szennyezésekról... Akkor október volt... Most február van... Sajnos... Akkor még nem tudhattam, hogy egyszer nem fogok szívesen emlékezni azokra a gondtala időkre... Most mindent a cián árnyékol be...
Ma este azt mondták a királyi egyesen, hogy a Közép - Tisza vidékén az elővilág 75-80% - a elpusztult... Pár hete még fénycsapdát akartunk kihelyezni Szolnok felett... Ma már nincs értelme...

Egy döbbent biológus:
vismaior