pontosabban az anyagi részecske haladó mozgása kelti az éter rezgéseit.
az anyagi részecske akkor rezeg, amikor egy éter részecske belsejébe ragad sokadmagával (ez az elektron és proton). ekkor a sok anyagi részecske ide-oda mozgása adja az e és p saját rezgését.
az éter átjárhatóságának fenntartása és az energia továbbviteléhez szükséges anyagi részecskék mennyisége is egy önfenntartó folyamat. ha megnő az éter sűrűsége és átjárhatósága megszűnik, akkor az éter anyag átalakul anyagi részecskévé. ha az éter anyagának sűrűsége lecsökken és így már akadály nélkül haladhatnak át rajta az anyagi részecskék, akkor az anyagi részecskékből lesz éter. vagyis amíg megvan a szükséges energia mennyiség, addig a két állapot olyan arányba áll be, hogy működjön.
az elektron és proton anyagi részecske száma a környező éter tulajdonságaitól függ, vagyis ezek is automatikusan úgy módosulnak a környezet változását követve, hogy a működés (anyagi részecske áramlás és az éter rezgése) fennmaradjon.
attól a ponttól, hogy elfogadjuk az alap részecske létét és azt, hogy a rugalmasság-tömeg-méret aránya olyan, hogy a rendszer működőképes legyen, csak technikai kérdés a modellezés. a teremtés az lenne, ha tudnánk, hogy ez a részecske hogy keletkezett és miért ezek a paraméter arányok.