IWAS Creative Commons License 2022.03.01 0 0 3597

Figula Sóskút 2018. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű száraz fehérbor (Balatonfüred-Csopak). Alk. 13,5%, ára 3 eFt (akciós ár, egyébként 3,8 eFt). A mészkőbánya alatti meszes-agyagos területről, 40 éves tőkékről szüretelt szőlőből készült. Több borbloggernek is tetszett, ezért vettem meg. Megmondom őszintén, hogy később szándékoztam bontani, de jelezték páran a neten, hogy TCA-s palack(ok)kal találtkoztak, emiatt hoztam előrébb a bor kóstolását. Natúr parafadugó (se nem penészes, se nem TCA-s, 2376110; tehát szerencsém volt, de jó szívvel ajánlom Figuláéknak is a csavarzárra való áttérést; én például ha nem csak a vásárlást /2021. április/ követően jelentek volna meg visszajelzések a TCA-problémáról, akkor egészen biztos, hogy nem vettem volna meg). Szalmasárga szín. Viszonylag intenzív, a fajtára jellemző illat, inkább a mineralitás oldalára billenve (azaz nem a gyümölcsök dominálnak az illatában, de azért van benne almás, kevesebb körtés jegy is). Kóstolva közepesen telt korty, élénk, jó minőségű savak, itt már nagyjából egyensúlyban vannak az ásványos és a gyümölcsös jegyek, szintén almával és érett körtével (mások leírtak még gyógynövényeket, trópusi gyümöcsöket és botrytist is). Nem teljesen száraz érzetű, bizony ez is hozzájárulhatott (sokszor tudat alatt történik ez!) az általános lelkesedéshez, amit egyébként én is osztok, mert a mineralitás, a gyümölcsösség és a kis édes csábítás együtt elég komplexitást és eleganciát kölcsönöz a bornak. A közepesnél hosszabb lecsengésében felfedezhető az OR-re jellemző finom kesernye ("mandula") is, de nem ez dominál, hanem a sós-édes jelleg. Az alkohol jól integrált. IWAS-score 4/5-5/5.