HJM Creative Commons License 1999.12.29 0 0 427

NÉPSZABADSÁG 57. évfolyam, 303. szám 1999. december 29., szerda

Ugocsa coronat


A kormányzó jobboldal a korona fetisizálásának meghiúsult kísérletével elszenvedte eddigi legnagyobb vereségét. A vereséget ugyan nem a politikai reálszférában, hanem a szimbolikus térben szenvedte el, de a jobboldal éppen ezen a téren érzi magát erősnek. A mai jobboldal Marx tétele alapján áll, amely szerint a politikai szimbólum behatolva a néptömegek körébe anyagi erővé válik.

"...
A Tripartitum praeambulumában kifejtett Szent Korona-tan vonatkozó elvi tétele az una eademque nobilitas, a kisnemesi rendnek a főnemesi renddel való egyenjogúságának tétele. A mai viszonyok ahistorikus visszavetítését jelenti, hogy a mai nemzetre értjük, amit az akkori szöveg a nemesi kiváltságok természetére értett. Vonatkozott ez az una eademque az akkori jobbágyságra is? Minden iskolás, aki nem bukott meg történelemből, tudja, hogy az a Tripartitum tartalmazta másik legfontosabb politikai mondanivalóként a jobbágyok röghöz kötését. Ez volna a mai Magyar Köztársaság nemzeti öröksége? Ugyanannak a Tripartitumnak egyik akkori politikai tétele dicső múltunk része, a másikat pedig csak ellenzéki bajkeverők hánytorgatják fel?
A kormány végül jobb belátásra tért.
...
Nem volt várható a kormánytól, hogy akkora presztízsvereséget szenvedjen, amennyit a korona átszállításának elmaradása jelentene. Annál is inkább, mert a közönség füle mellett el fog szállni a nemzeti egység semmitmondó fogalma, olyan valószínűtlenségekre pedig, mint a korona jogállása vagy a Szent Korona-tan, végleg nem figyelnek oda. Azt látják, hogy a koronát hatalmas csinnadrattával átviszik a Parlamentbe. Sokan gondolják, félig odafigyelve, hogy biztosan valami kommunista turpisság volt, hogy eddig nem ott volt. A tett az Orbán-kormányhoz kapcsolódik. Jobboldali hipnopédia-produkció az egész. Elérheti, hogy a társadalom azt érzékeli politikai félálomban, hogy a „több mint kormányváltás, kevesebb mint rendszerváltás” fél rendszerváltozásához csatlakozott a „több mint köztársaság, kevesebb mint királyság” fél államformaváltás képzete is
....
A jelenlegi kormány pedig éppen azért akar totemet magának, hogy hatalmának szakrális dicsfényt adjon. Az a politikai erő, amely méltó helyére állítja a koronát, azt sugalmazza, hogy részesült a korona karizmájában. Uralma szent, mint a koronáé. Aki a Fideszre kezet, vagy ha nem is mindjárt kezet, de szavazócédulát emel, szentségtörést követ el. A Fidesz a korona pártja. Ezáltal övé a múlt, így pedig a jövő csak Fidesz-jövő lehet.
...
A Szent Korona-tan egykor a magyar rendi köztársaság alkotmánya volt. Erről a kormányzati rémálomról a magyar olvasó ezen a néven sokat nem tudhat, hallott viszont a lengyel „liberum vétóról”. Ehhez hasonló nálunk is megesett. 1527-ben az I. Ferdinándot királlyá változtató országgyűlésen Ugocsa megye követei „Ugocsa non coronat” jelszóval szavaztak a király ellen. Azóta ez az eset a nevetséges provincializmus szimbóluma lett. Ma a fordítottja történik.

Ugocsa coronat.

Szabó Miklós
történész"


A rázkódás árthat az ereklyének
Egyelőre nincs terv a Nemzeti Múzeum kárpótlására

"...A helyettes államtitkár tájékoztatása szerint továbbra is napirenden szerepel az a terv, hogy a Szent Korona egy-egy másolatát elküldjék Horvátországba és Szlovákiába. Ez a gesztus – Visy Zsolt megfogalmazása szerint – kifejezheti a három állam szoros, baráti összetartozását, hiszen évszázadokon keresztül a történeti Magyarország részét képezték, és most közösen magukénak érezhetik a millenniumot. Jóllehet, a gesztusnak csak akkor van értelme, ha a partnerek kedvezően fogadják azt. Az erről szóló tárgyalások, amelyeket a Külügyminisztérium folytat, még nem fejeződtek be – tette hozzá Visy Zsolt. (V. Gy.)"