Völgyvidéki Creative Commons License 2021.11.05 0 0 1571

Ja, de azért az is érdekes, amikor 1826-1827-ben a fiatal amerikai (értsd USA-beli) prémvadász és "hegyi ember", Jedediás Strong  Smith a Sziklás-hegység vidékéről kiindulva a "hegyi emberekből" álló csoportjával átkelt a Nagy-medence és a Colorado-fennsík szaggatott, félsivatagos, vadindián törzsek által lakott vidékein és végül megérkezett az akkor mexikói fennhatóság alatt lévő Felső-Kaliforniába (California Alta), a mai Los Angeles vidékére.

Ott meg a mexikói kormányzó kémkedés (spionizmus) vádja miatt egy időre letartóztatta és börtönbe záratta Simitht, de utána elengedte, miután az megígérte, hogy ugyanazon az útvonalon távozik, amelyiken jött és soha többé nem tér vissza Felső-Kaliforniába.

 

Egyébként szerintem is prémvadászoknak és prémkereskedőknek álcázott kémek voltak, az USA titkos vezetői körei (csírájában már a mai nemzetek fölötti pénzoligarchia előzménye lett volna???) már akkor szemet vethettek a kellemes éghajlatú, természeti erőforrásokban nagyon gazdag, termékeny talajú Felső-Kaliforniára, szerintem kémkedni küldték oda Smitht és a bandáját, meg hogy csináljanak térképvázlatokat, hogy az USA akkori nyugati határszéléről a sivatagokon és félsivatagokon keresztül hogyan lehet a legcélszerűbb útvonalon eljutni a gazdag, termékeny Felső-Kaliforniába, ezáltal a Csendes-óceán partvidékére.

 

Szerintem az US vezető köreiben legkésőbb Monroe elnöksége alatt megfogalmazódott, hogy nekik az USA-t a Csendes-óceánig ki kell terjeszteni.

Előzmény: vörösvári (1569)