"Mert te azt mondtad, téves a fényehajlás megadott oka!"
Így van. A fényelhajlás okára több téves elképzelés is forgalomban van.
1. Van olyan, aki szerint nem a gravitáció téríti el a fénysugarat, hanem az égitest légköre. Ez tévedés, mert a fénysugár eltérülését ott is megfigyelték, ahol a légkör szóba sem jöhet, pl. galaxisok esetében.
2. A gravitációs elhajlás már Newton elméletéből is következett. Newton szerint a fény tömeggel rendelkező apró részecskékből áll, ezért hatással van rájuk a tömegvonzás, tehát az égitest tömegvonzása hajlítja el a fénysugarakat. Ez is tévedés, mert a fény hullámtermészetű, nem részecskékből áll, ezért a gravitációs vonzóerő nem lehet hatással a fénysugárra.
3. Einstein ezt a newtoni elméletet vette át, azzal a kiegészítéssel, hogy nála nem csak a tömegvonzás okozza a fényelhajlást, hanem a görbe téridő is, fel-fele részben. Ez is hibás, mert téridő a valóságban nem létezik.
4. Einstein egy további okot is megadott. A állandó gyorsulási tér és a homogén gravitációs mező egyenértékűségét, ami szintén hibás elképzelés. Az elhajlást ugyanis csak inhomogén mezőben figyelték meg.
A ma hivatalosan érvényben lévő elhajlási képlet Newton hibás elméletére épül, ezért a képlet is hibás. Például ez a hibás képlet az alapja a feketelyukak feltételezett létezésének, amelyek persze a valóságban nem léteznek.