Zmac Creative Commons License 1999.12.08 0 0 topiknyitó
Cikk a mai Világgazdaságból:

"Visszaéltek a pénzügyminiszter nevével

Hamis Járai-levelek

Járai Zsigmond pénzügyminiszter nevében írott hamis leveleket juttattak el ismeretlenek hazai és nemzetközi hivatalos fórumokhoz -- tudta meg a Világgazdaság. Az ügyben a titkosszolgálat és a rendõrség is vizsgálatot indított. Egyelõre kérdéses, milyen bûncselekményt valósítottak meg az állevelezéssel. A Nemzetbiztonsági Hivatal vizsgálatát az indokolja, hogy a pénzügyminiszter nevével való visszaélés a nemzetgazdaságot is veszélyeztetheti.

Dudás Gergely

Feljelentést tett a rendõrségen Járai Zsigmond pénzügyminiszter, miután ismeretlenek a nevében írtak és juttattak el leveleket hivatalos fórumokhoz. A rendõrség megkezdte az ügyben a vizsgálatot, melyrõl az Országos Rendõr-fõkapitányságon nem kívántak részleteket elárulni.
Járai Zsigmond a feljelentés tényének megerõsítésén túl nem kívánt részleteket elárulni az ügyel kapcsolatban.
A titkosszolgálatok ugyancsak vizsgálódnak az ügyben -- tudta meg a Világgazdaság. Ennek oka egyebek között az, hogy a pénzügyminiszter nevével való visszaélés a nemzetgazdaságra is veszélyes lehet. Az állevelek között akadt olyan, amelyet az egyik legfontosabb nemzetközi pénzügyi szervezethez címeztek Járai Zsigmond nevében. A szolgálatok lehetõségei pillanatnyilag bõvebbek is, mint a rendõrségé: információink szerint egyelõre kérdéses, milyen bûncselekményi tényállásba illenek bele a történtek, noha egy kormányzati forrásunk szerint "amennyire nehezen megragadható büntetõjogilag, annyira veszélyes, ami történt".
A hatóságok egyelõre kutatják, hány levél keletkezhetett összesen. Az iratokat a rendõrség és a titkosszolgálat szakértõi is megvizsgálják, ám vélelmezhetõ, hogy azok egy kéz, vagy több levélíró esetén egy kör munkáival állnak szemben. "

Vajon kinek milyen érdeke fűződhet ilyen levelek írásához? Mennyire lehet ilyen szinten szétválasztani a gazdasági és a politikai érdekeket? Mi lehetett a levelek tartalma?