TROMF22 Creative Commons License 2021.07.30 0 1 41920

Még egy kis kiegészítés az előzőkhöz:

 

A lehetőségekhez képest a gimnáziumi 5+1 -es képzés is elég univerzális volt.

A lakatos résznél karbidos gázhegesztő, "villanyhegesztő" , fúrógépek.

Először csak valami lendkerekes hajtány, aztán lett villanymotoros asztali fúrógépünk is.

A csörgő-zörgő kecskelábas eszterga mellé harmadévben érkezett öt darab EMR-140, zsír újan, összes tartozékával.

 

Akinek volt hozzá affinitása, mindent kipróbálhatott, dolgozhatott bármelyik gépen.

Ha nem ment a tanulás rovására, oktatási időn kívül is bejárhattunk. Mindig volt felügyelet, mert a szakoktató tanáraink szinte bent laktak a műhelyben.

 

Amikor az asztali fúrógépet megkaptuk elhatároztam, hogy készítek egy ilyet kicsiben.

 

U160 acéldarab volt az alapja a MÉH telepről, a hossza pont jó volt.

Síktárcsára felfogtam a kecskelábasra és megesztergáltam az asztalsíkot.

A kor divatjának megfelelően utána fúrógép alatt felpikkelyeztem.

Az oszlop egy kiselejtezett traktor alkatrész, különösen tetszett rajta a bordás rész, attól tőben erősebbnek gondoltam. (Volt is benne igazság, de csak ráérzés volt.)

A géptesten dolgoztam a legtöbbet. Lv. 8-as lemezből kézi fűrésszel + vastagfalú csövek esztergálva.

A szakoktató hegesztette össze.

Mivel várható volt, hogy a hegesztéstől a csőfuratok elhúzódnak ezeken volt egy kis ráhagyás.

A szakoktató kis motorok felújításával is foglalkozott. Volt kézi hónoló készlete 50kcm motorok hengeréhez. Ennek méretéhez igazítva készültek a ráhagyásos furatok.

Gondolhatjátok, hetekig hónoltam az oszlop és az orsóhüvely furatát.

De kész lett, szabályos hengeres lett, méretéhez készült az orsóhüvely.

Az apróbb dolgok már könnyen mentek.

A fúró-orsó hosszhornyának gyalulásakor ismét jött a kecskelábas. Főorsó rögzítve, orsó két csúcs közé, késtartóba 90 fokkal elforgatott HSS beszúró. Aztán a kés-szán kézzel előre-hátra milliószor.

Az előtoló fogaskerék talált tárgy volt.

Végig görgettem az orsóhüvely paláston, ahol nyomot hagyott ott készült az ellen fogazás, fűrésszel, reszelővel.

A nagy ékszíjtárcsa egy vetítőgépből való.

A villanymotor az Ezermesterbolt ajándéka. Príma volt terhelésre esett a fordulata mint a vesztés, de nem égtek el a nagyobb (max. 6-os) fúróim.

Barkácsműhelyem első kis gépe lett 17 éves koromban.

 

Előzmény: TROMF22 (41915)