2xkiss Creative Commons License 2021.07.15 0 0 15058

Köszönöm a válaszodat.

 

Tartalmilag ilyesmire számítottam, s ezen család(ok) esetében számomra teljesen elfogadható.

Elég fekete lehetett az első ősük, ha sok százada a román pásztor varjúnak nevezte el.

(Azért jobban járt, mint a hangzásra nekem olyan kedveskedőnek tűnő Hussenyitska nevű ősöm,

amiről meg kiderült, hogy az hernyó jelentésű. :)   )

 

Én is úgy vélem, hogy ezen névváltozatokat viselő családok eredetibb neve talán a kelet-szlovák

vagy ruszin Csorej ( Čorej) lehetett.

Múcsony görögkatolikus anyakönyve a 19. században indul, bár kellett lenni korábbinak is,

mert az anyakönyvezést 1750-től említik. Esetleg ebben még lehetett akár Csorej alakja is

a névnek.

 

A jegyző 1864-es okfejtését miszerint a családi névben a származási hely lenne, - én sem tartottam

helyes megoldásnak.

Bár pici esélye mégis van a család csarnói származásának, - ha ez az információ esetleg a paptól

származott, aki vagy 10 évvel korábban elhunyt száztizenvalahány éves mámikától értesülhetett

a hagyományban megőrződött adatról. Persze ez is vagy, vagy se.

 

Azért egy Csorey írású, Csorej ejtésű név nekem kicsit furcsa, szerintem ez időben már nem esett

egybe, és a Csore után a Csorei változat megjelenésének lehet, hogy nem is nyelvi okai voltak.  (?)  

És ha igaz, ez innen ki is kopott. Bár azt nem vizsgáltam, mikor tűnt el véglegesen és adta át a helyét 

ismét a Csóré -nak. ( Ezen ágak későbbi sorsa nekem nem volt releváns.) 

 

Hálás vagyok a segítségedért,  és hogy velem gondolkodtál a témában.

Előzmény: LvT (15057)