nesa.skr Creative Commons License 2021.05.07 0 0 3136

Kedves Szekundans,

Mindenféleképp jó hír, hogy elkezdted, és a kérdés is jó... 
Plusz ugyebár már itt a tavasz, kizöldült a természet, a napsütés is egyre erősebb, szóval lassan kezdőik az "IR-idény".
A kérdésedre a válasz: Sokféle módszer van rá. Függ attól, hogy magát a nyers képet milyen hullámhosszú szűrővel készítjük (mennyi "szín" marad benne). Ha látható hullámhossz (kb: 390-750nm) alapján vizsgálunk egy nyers képet, akkor egy 720nm szűrővel készültnél nem sok egymástól megkülönböztetett "színt" találunk már a fotón. Ettől is tűnik monokrómnak. Egy 590nm szűrővel sokkal több "marad meg", sokkal jobban elkülönített színeket lehet megörökíteni és majd feldolgozni.
Viszont a lényeg az utómunkán van, ott kell "lekészíteni" a színes IR fotókat.
Leggyakoribb (szerintem) az, ha már a nyers képet eleve úgy készítettük, hogy a WB-t egy kellően zöld növényre állítottuk ahol (a növényben található klorofil miatt) fehér lesz mag a növény, a "környezet" pedig sárgás... (szépiás) tehát alacsony WB értékkel. Azokon a fotókon lehet alkalmazni a színcsatorna cseréket (a vörös színeket megcserélni a kékkel), akkor olyan színvilágú képet kapunk, hogy minden természetes kékes hatású és a növények fehérek. Ezt a legkönnyebben PS-ben lehet. Innentől pedig már csak a képzelet szab határ, hogy a teljes kép színvilágát változtatod, vagy csak szelektíven / részleteket emelsz ki.
A legjobb IR képeket egy átalakított vázzal lehet készíteni, mert nincs benne IR tükör, nincs ami megfogja az IR fényeket. A Wikin egy nagyon hasznos cikk van fent az infrafotózásról, azt ajánlom.
Remélem ez válasz a kérdésre. 
De jöhetnek a képek, tapasztalások (pörgessük a fórumot:) ), biztos másnak is hasznos, ha olvassa.

Előzmény: szekundans (3135)