Mazsola0070 Creative Commons License 2021.04.03 -3 1 110871

"neki is megvolt az érettségije, eleve az régen sem volt egy nagy dolog és ma sem az."

 

De, Lenkéék korosztályának még nagyon nagy dolog volt, ha valaki érettségizett, 1945 előtt lényegesen kisebb volt a középfokú oktatási intézményekben továbbtanulók és az érettségizettek aránya, mint manapság (egyszer mintha 20-25 %-ot hallottam volna), akkoriban ez önmagában is elég volt egy jó álláshoz.

 

Az kétségtelen, hogy az 50-es években elkezdték leamortizálni az érettségi rangját, ami a 60-as-70-es években tovább folytatódott, de aki 1945 előtt, 30-40 éves koráig azon szocializálódott, hogy aki érettségizett, az már lényegében középosztálybeli értelmiséginek tekinthető, az 60-70 éves korára ezen a felfogásán nem változtatott.

 

Én a 80-as években érettségiztem, a gimnáziumban folyamatosan azt tolták, hogy az érettségi önmagában semmire nem jó, egy lehetőség a továbbtanulásra, de az érettséginkkel kitörölhetjük, miközben nagyszüleim meg abban a hitben voltak, hogy ha meglesz az érettségim akkor az már egy életre szóló megélhetést ad.   

Előzmény: Törölt nick (110867)