.ETNA. Creative Commons License 2021.02.24 0 0 5193

Igen a Sacroileitis  az SPA-ra utal (mint összefoglaló nevet szokták használni, mert azon belül nem csak SPA lehet, hanem egyéb autoimmun is) , szerintem, ettől nem lesz túl sokkal okosabb az orvosod. Az autoimmun betegségek némelyikénél nem egyszerű a diagnózis, a sok tünet (vagy éppen annak hiánya) és a képalkotó vizsgálatok eredménye mellett, az orvos személyes tapasztalata is sokat számít a diagnózis felállításakor. A szeronegatív RA-sok például sokszor évekig keringenek a rendszerben, mire egy orvos fel tudja állítani a diagnózist és meg tudja kezdeni az "igazi" , célzott kezelést. Nálam teljesen egyértelmű volt, de azt, hogy szeptembertől induló gondoknál novemberre már volt pontos diagnózis, az a háziorvosomnak köszönhetem, aki azonnal felismerte és célirányosan küldött vizsgálatokra ill. a reuma szakrendelésre. Legalább ennyi jó volt a rosszban...

Köszönöm kérdésed, jól vagyok, biológiai terápiát kapok 2008 óta ... az egyetlen, félig-meddig magamnak is köszönhető gondom, ami nem fájdalom, inkább csak "látvány" szempont, az mindkét kezemen a hüvelyujjam ízületének ... hát, hogy is mondjam, megvastagodása, kicsit "kidudorodik" vagy ilyesmi  ...  pedig reméltem, hogy a deformitás elkerül, mondjuk, ez még azért nem zavaró, de legutóbb pl. majdnem beleszorult az egyik pohárba a kezem, amikor a szokásos módon akartam azt elmosni és van egy-két szorosabb karkötőm, amit már nem tudok emiatt felvenni, szerencsére, ennyiben kb. ki is merül (remélem, hogy ettől rosszabb nem is lesz)  :-)

Kíváncsi vagyok, hogy mit fog mondani majd az orvosod ... hátha ki tud okoskodni majd valamit!!

Előzmény: Károly. (5191)