gesztike Creative Commons License 1999.10.08 0 0 34
Teljesen egyetértek Vanekkal. A vadászat, vadgazdálkodás a mezőgazdaság egy ága. Ha nem lennének, egy csomó állatfaj már rég nem lenne (mert szűkül az életterük, gátlástalanul levadásszák őket - pl. a gazdák, hogy a vad ne zabálja le az ültetett kukoricát). Azért vannak a vadászterületek, hogy ott - bár mesterséges körülmények között - nyugodtan éljenek, szaporodjanak a vadfajok, ahelyett, hogy kihalnának. A vadász eteti, szelektálja (ez persze leginkább nagyvad esetén igaz) és védi őket. Egérke, nem hiszem, hogy túl sokat tudsz a vadászatról. Nem lőnek le a vadászok minden elébük akadó állatot (ráadásul nem is olyan könnyű bármilyen vadat is megtalálni :o) Egyébként, ha nem akarsz állatnak fájdalmat okozni, akkor talán vegetáriánussá kellene válnod (de, ugyebár, akkor meg felmerül a kérdés, hogy a növények éreznek-e: szerintem igen ;o)

Más szempont, ami miatt fontosnak tartom a vadászatot: ez az egyik legősibb élelemszerzési mód. Amíg ki nem találtuk a remek, pontos, gyors halált hozó fegyvereket, addig más "eszközöket" vetettünk be a vadászat megkönnyítésére: a vadászkutyákat. Szerintem évszázadok alatt olyan fantasztikus értéket alkottunk meg velük, amit kár lenne elsatnyítani, elveszteni (vagyis kutyaszépségverseny: az nyer, aki a legszebben áll a bíró előtt - tudom, ez egy kicsit túlzás, de az biztos, hogy a fizikai teljesítmény, az idegrendszer stabilitása nem sok szerepet játszik). Én mélységesen tisztelem azokat a vadászokat, akik hagyományból, a megalkotott vadászkutyáink szeretetéből kiindulva ma is kutyákkal vadásznak. Főleg, akik a magyar vadászkutyafajták fennmaradásáért ügyködnek (sokukat ismerem). A magyar vizsla rövidszőrű változata világszerte elismert (sajnos egyre csököttebb az állomány, a szépségversenyek miatt), de a drótszőrű magyar vizsla igencsak veszélyeztetett. Az erdélyi kopóval régen nagyvadat hajtottak (füzérben: 3-5 kutya dolgozott együtt). Mára a nagy kiterjedésű erdőségek eltűntek, így sajnos az erdélyi kopó eredeti munkája megszűnt. Ezért is kezdett eltűnni a fajta. Most vaddisznóznak velük (a vaddisznó pl. egy olyan állat, aki a puskás vadászt is könnyen koporsóba juttatja :o) A magyar agárral újra lehet nyúlászni (a nyuszi észre se veszi, ha megfogta a kutya, a másodperc tört része alatt pusztul el), igaz, őzre nem lehet menni vele, mint anno, mert az horror, ahogy az agár az őzzel végez, ezért nem engedélyezték újra (állatvédelem, nagyon helyesen). Szóval, védjük értékeinket! Ide sorolom a vadfajokat, és vadászkutyáinkat. És ha külföldiek jönnek szép trófeát lőni, tegyék, legalább lesz miből finanszírozni a vad- és vadászkutyavédelmet. Csak azt sajnálom, hogy azok a vadászok, vadőrök, akik azon fáradoznak, hogy gondozzák a vadállományt, soha nem vihetnek haza egy jobb trófeát. Pedig nagyon megérdemelnék.

Bocs, hogy hosszú, és egy kicsit offtopic lett.