fuves_konyv Creative Commons License 2021.02.08 0 0 339

Feltunt, hogy elektromos gitaron jatszva az E hang sokkal-sokkal hangosabb, mint a tobbi. Ezt az extrem kulonbseget szeretnem kikuszobolni vagy lecsokkenteni.

 

A szoba, ahol gitarozni szoktam 2.5 m (szel) x 3.75 m vagy 3.25 m (hossz (L alaku)) x 2 m (mag) meretekkel. Az egyik vegeben iroasztal es szek van. Az egyik oldalfal teljesen padloszonyegezve a visszhang csokkentesere. A hangfalak az asztalon vannak, enyhen felefele neznek, a melyhang sugarzo ~90 cm-en, a fuleim ~120 cm magasan vannak.

 

Kiserletezgetes, mikrofonnal felveves, hanggenerator, stb. utan kiderult, hogy a szoba a ~163 Hz-es hangot extrem modon felerositi (E hang: 164.81 Hz). Oktavon belul minel kozelebb van egy hang az E-hez, annal erosebb, minel messzebb, annal gyengebb; amplitudoban 4-6 x kulonbseg egy E es az egyik leghalkabb C hang (~245 Hz) kozott. Mas E hangokat is tulerosit a szoba, de kisebb mertekben. A technikai problemakat (pl. hangfal extrem torzitasa, stb.) kizartam. Feltetelezesem szerint allohullamok miatt van ez.

 

Amikkel probalkoztam, de nem segitettek:

  • A hangfalak athelyezese minden iranyba, ketto helyett egy hangfal hasznalata -> nincs erdemi valtozas
  • Targyakkal teleraktam a szobat -> minden hang halkabb/tompabb lett egy kicsit, de az E hang korul tovabbra is extrem hangos a tobbihez kepest
  • Pledek felfuggesztese a falaknal vagy plafonra vagy padlora -> hasonlo, mint fent

Tudnatok-e segiteni abban, hogy hogyan lehet itt kikuszobolni a hangok kozotti extrem hangerokulonbseget, lehetoleg minimalis raforditassal? Elore is koszonom!