Mumu Creative Commons License 1999.09.28 0 0 351
Emilen kuldott egy kedves levelet a Lewin alapitvany ,latogassak a Rompagera es vegyek reszt tudomanyos munkakban.En mint oreg jogasz szivesen teszem majd ha tudni fogom konkretebben mirol van szo.
Itt bar -szokott betegseg-nem olvastam el az elottem szolok velemenyet,keves az idom most a topic kerdesere valaszolva:-mint volt erdelyi,kisebseg,minden szolidaritasom az osszes kisebbsegekkel a ciganyokkal is.Sok rendezvenyukon reszt vettem Pesten,(ciganyfesztivalon a kongreszus palotaban,ciganyfestok kialitasan az etnografiai muzeumban-azota is szeretnek Bari festovel talalkozni) neha lezembe kerul a Phralipe is.Tehat szimpatiaval kozeledek a temahoz.Fiatalkorombanm es ez az otvenes evkben volt,jo ido,mi,csodalatal es sok szeretettel baratkoztam MITAN pedagogiat tanulo ,ciganysagat buszken deklaralo fiatalemberrel.Ez az akkori idokben ritkasag volt.O akarta -nem tudom mi lett vele-megszerkeztenni egy cigany-roman szotart.Szoval ismertem lelkes becsuletes okos es nepukhoz ragaszkodo ciganyokat.
-nagy megrokonyodesel allapitom meg hogy nagyon keves Mo.-n a ciganyok szamahoz kepes a nepet szolgalo intelektualitas,,az meg is van osztva,partok jarmaban,nem mindig a nepuket szolgaljak.Vannak koztuk tul sok szolgaisagal rendelkezo ugy mond kollaboransok es az ellenkezojuk,szemelyes okbol allandoan sajat maguk ciganykerdest provokalo aktivistak akik a sajat rivalitasukat hasznaljak fel bajkeversre.Nagy baj,kulomben minden alakulo kozoseg baja a vilagon.Azert van mert ebbol penzt tudnak csinalni,existenciajuk fug tole es nem a nep szolgalata.
-Irtozom a cigany kriminalitastol mert az az eletkotulmenyeiktol fogva,a tarsadalmi hatranyaiktol fogva kezelhetetlen,prolifikalo(szaporodo).
-Halas vagyok az erdelyi ciganysagnak akik magyar kulturahoz sorozva magukat 199o marcius 18-an kialtak a szekelyek mellett,valalva a hatalom kesobbi megtorlasait,megvedtek a marosvasarhelyieket koztuk Suto Andrast is.
Meg vagyok gyozodve hogy Mo.-n letezik igenis ciganykerdes,hogy ezt javalni kell.Valtozast semmi segely nem hozhat ugy hogy penzt osztunk ki a nep kozott hanem ugy hogy felno egyre tobb cigany,nepet valalo intellektuell,belulrol lehet csak hatekonyan valtoztatni.Erre jok a Lewin es mas alapitvanyok is,de meg fontosabb a rendszeres promotioja a cigany tanuloknak egyetemistaknak,minden kormanyzas idejeben.