Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.01.17 0 0 53627

"a régi világban a kis sűrűségekkel való etetés játszott"

 

És ne feledjük hozzá a hőtároló tömeget (pl több száz kilós kemence-búb). Mert kinek van kedve egész nap mást sem csinálni, mint egy kis hőtárolású kályhát etetni folyamatosan kukoricaszárral :)

 

"Ez a te pufferes megvalósításod mennyiből jött ki?"

 

Az egybe "épített pufferes kazán" utolsó híreim szerint soha nem lett legyártva, mert a munkát elvállaló két lakatos közül amelyik elfogadható áron megcsinálta volna, az szemel láthatón hülye volt a fizikához (várható víznyomás, hőtágulások, stb), az a lakatos pedig, aki az első pillanatban látta a várható buktatókat, az jóval egy millió Ft feletti árajánlatot nyújtott be (persze anyaggal együtt), ezért inkább úgy döntöttek a háziak, hogy külön lesz egy gyári kazán és külön egy gyári puffertartály.  De ennyíre sok területet már sajnáltak a lakásból elvenni, ezért úgy döntöttek, hogy ezt az egész fűtésrendszert ki akarták tenni a hőszigetelő burkon kívülre (a ház melletti garázsba), én itt kiszálltam a projektből, mert effajta szar (energiapazarló) rendszer van az országban ezernyi, ehhez nem kell egy hozzám hasonló zseniális feltaláló okoskodása :)

Érdekesség: egyszer terveztem egy ugyanilyen alapelven működő (bazinagy pufferrel egybeépített) szépséges látványkandallót is (nappaliba), arra még radiátorokat sem muszáj kötni, mert az egyik változatban akár maga a puffertartály melegítheti közvetlenül a lakás levegőjét. És ha a tárolt hő több napnyi fűtésre  elegendő, (szinte) akkor gyújtasz be ebbe a kandallóba, amikor kedved tartja :)

De az ilyen szerkentyűk egyedi gyártása rettentő drága, még sorozatban gyártva is húzós áruk lenne.

 

A puffertartályból dolgozó keringető szivattyús fűtésrendszerben meg a termosztát lett volna a különleges: a legtöbb hagyományos termosztát mellett akár 2-3 fokot is ingadozik a lakáshőmérséklet (felfűtési és lehűlési túllendülések), az öntanuló termosztátok (és NEM az okostermosztátok!) ezt az ingadozást persze képesek nulla közelébe hozni, de azok meg abba zavarodnak bele, ha mindig más hőmérsékletű a fűtővíz (elvégre egy puffer hőmérséklete igen széles tartományban bármennyi lehet). Na én mind a két problémát megpróbáltam volna  megoldani egy speciális termosztáttal, de az egyedi gyártás miatt ez sem a filléres kategória.

Előzmény: tropixo (53626)