Közlekedésguru Creative Commons License 2021.01.16 0 5 25087

"A mínusz fél nem."

 

Általában ilyenkor a környéken sehol senki, ha feleslegesen megállók se lesz ettől senkinek se jobb. Akit csak lehetett, mindig megvártam, így ha bárki a buszhoz jönne meg is várnám. Ez a félperc mínusz miatti parázás totál felesleges, ráadásul kivitelezhetetlen. A mínusz féllel amúgy nincs is sietés, mert az utascsere ideje pont annyi lenne. Amúgy gondolj bele: haladsz normál tempóban, zöldben vagy, megállóhely előtt azt nézed van-e leszálló, illetve a megállóban van-e várakozó. Miután elhaladsz, a futár is legfeljebb utána ugrik, mivel a megálló előtt időben voltál. Leghamarabb bevárni majd a következő megállónál tudod, ha az alkalmas rá.

 

A mozgáskorlátozott utas az egy valós ok, nyilván nem vihetem túl. De ettől még egy jelzőlámpa előtt nem fogok azért álldogálni, kihagyni egy szabadot, mert valaki az irodában ezt elvárja. Ha a zöldre ott álldogálokés valaki megunja, kikerül és lesz belőle egy frontális az kinek jó? Ott ki fogom várni az időt, ahol lehet, vagy ha látom, hogy, -1-ben hagytam el egy megállót, akkor visszább veszek a tempóból, a következőnél félreállok, ha lehet, ha nem lehet, akkor is lassabban haladok el a megálló mellett, mert akkor már nem a sietésre játszom. Nem akarok sietni, nem szándékos, de előfordulhat. Akkor van gond, ha tudomást se vesz róla a járművezető és végig tépi a végállomásig, de erről szó sincs. Viszont néha előfordul, hogy valahol mínuszban haladsz el. Azért ne várd már el, hogy a közútra ne legyen az ember tekintettel, a busszal a részei vagyunk, nem hiányzik senkinek például, hogy egy megálló múlva büntetőfékezzen valami idióta, mert feltartottam, erre ők nélkül is képesek, hát még ha az ember szüttyög, várakozik, miközben áll a sor mögöttem. Ne kelljen már ezt magyarázni. Az 50 helyett 30-cal cammogást ugyanúgy rühellem, menjen és álljon meg az öbölben, ahol tud. Ebben más például a villamos, mert ha bukik egy fázist, hogy ne siessen, általában senkit se tart fel maga mögött. De ezt minden buszmegállónál elvárni irreális. Ehhez az kellene, hogy minden menetrend úgy készüljön, hogy ezeknél a megállóknál nem állunk meg, tehát késés lesz, ha igen és az öblös megállónál pedig vissza legyen korrigálva, tehát ha meg kellett állni, akkor a késésből 0,0 lesz, ha nem kellett megállni, akkor -2, -3, de ott kivárható az indulás. Ha ehhez hozzászokik mindenki, akkor utasnak is jó, járművezető is megérti, panasz se lesz és kötbér sem. De ennyire pontos menetrendet nehéz, főleg ennyire ismerve minden viszonylatot. Azt, hogy ne legyen sütés értem, de gyakorlatilag megvalósíthatatlan, kivéve, ha a menetrend ennyire jól leköveti, mint ahogy levezettem. Közös felelősség, közös érdek, de nem úgy kell elérni egy célt, hogy az egyik oldalt megfélemlítjük, hogy aztán tényleg minden autós ellensége legyen a busz. Mert ha állandóan feltartjuk, nem csodálom, hogy mindenáron elém akar kerülni, ez nem lehet cél...

Előzmény: István Gyuri (25086)