Molier3 Creative Commons License 2021.01.13 0 3 16

Tiszteletem Mindenkinek!

 

 

Nagyon vártam ezt a Fórum felületet. :-)

 

Magam is szeretnék minél inkább bio módon csemegeszőlőt termeszteni.

Sokszor titokban leveleztem egyesekkel, hogy szabadon beszélhessünk erről-arról a témáról,

megfosztva ezzel az ez iránt fogékonyakat az eszmecserétől.

 

Valamennyit már előre léptem az úton, de van még mit finomítani.

 

Először is keresem az ízlésemnek megfelelő fajtákat, amelyek bio körülmények között is termeszthetők.

 

Amire rájöttem Fontos a bio művelésben:

  

     - Helyes metszés (terhelés beállítása.....)

     - Helyes Zöld-munka (szellős lombozat....)

     - Tápanyag-utánpótlás (Lombon, és talajban, talajtakaró növényzet...)

     - Helyes növényvédelem, időjáráshoz és kártevőkhöz igazítva. ( 1-2 naponta séta a szőlősben és minden változás látható, szinte megelőzően beavatkozhatunk)

     - Fürtvédelem amely fajtáknál kell. (keresem az olyat amihez nem kell, )

     - Locsolás az egyenletes termés érdekében....

 

Talán felsoroltam a legfontosabbakat.

 

 

Javaslom, hogy egy-egy témán haladjunk végig, azt vesézzük ki, melyikünk mit miért tart fontosnak, hogyan csinálja.

 

 

Metszés:

 

Így csinálom én:

 

Előmetszés December és január.

Szálvesszőknél hagyok tartalékot, ha nem sikerülne a lehajtás ill. ha nagy fagy volt akkor mindkettőt le lehet hajtani, hajtást megválogatni később.

Jóval hosszabbra vágom mint a szükséges, így a visszafagyás ellen védekezek. A szálvesszőket hagyom állni függőlegesen, így jobban ellenáll a viszontagságoknak.

A rövid csaposoknál is hosszan hagyok a szemek fölött, itt is a visszafagyás a szempont.

 

Készre metszés február vége, márc eleje, kötözéssel. Itt a visszavágásnál igyekszek az átmérő 2-3 szorosa csonkot hagyni, a vastagabb rész beszáradásának a  csökkentése érdekében.

Vastagabb részeket seb-kezelem.

Én egy "Mini-V-kordont" alakítottam ki,  aminek a lényege, hogy 10-15 cm-enkét marad egy-egy hajtás az alsó dróton. A hajtásokat felváltva jobbra és balra kihatom a következő dupla huzalozáshoz.

A két huzalt pedig szétfeszítve tartom az oszlopok közt, egy U alakú dróttal, 22-23 cm-re egymástól. Ezekhez kívülről egyesével rögzítem a hajtásokat amik között 20-25 cm- lesz így, és két sor alakul ki.

A metszést a szemterheléssel ehhez igazítom. Egyébként két szezont lement így, és bevált.

 

Most ennyi témaindítónak.

 

Minden jót!